Πολύ σπουδαία βαθμολογικά η αναμέτρηση στο «Μπέντο Φρέιτας», με τη Μπραζίλ Πελότας στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Αβαΐ θα σκαρφαλώσει στην 2η θέση, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για τη Μπραζίλ Πελότας στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, οι οποίοι την διατήρησαν, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης, βλέποντας το 1-1 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Σάο Μπέντο, να διαδέχεται το εντός 1-0 σε βάρος της Γκοϊάς.

Πίσω στο σκορ η Μπραζίλ Πελότας, στο ματς στην έδρα της Σάο Μπέντο, στο ένατο μόλις λεπτό, σε ένα πρώτο ημίχρονο, γενικότερα, με λιγοστές φάσεις και για τις δύο ομάδες. Εντελώς διαφορετικός πάντως ο ρυθμός στην επανάληψη, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τη Μπραζίλ Πελότας, με το 1-1 τελικά πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με εντός περιοχής βολέ του Λεάντρο Καμίλο. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε δέκα ματς στο «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Αβαΐ, μέχρι το εντός 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής σε βάρος της Βίλα Νόβα, το οποίο διατήρησε την ομάδα της Φλοριανόπολις, έστω και οριακά, εντός της πρώτης τετράδας.

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με την Αβαΐ αλλά και την Βίλα Νόβα μάλιστα από ένα δοκάρι, με αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, καθώς η ομάδα της Φλοριανόπολις κυριάρχησε, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν περισσότερο για τον βαθμό. Το τέρμα τελικά που έκανε τη μεταξύ τους διαφορά, με αριστοτεχνική κεφαλιά του Ροντριγκάο, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Αβαΐ, σε δέκα ματς μακριά από το «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Μαρκίνιος Σίλβα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για τη Μπραζίλ Πελότας το 2016, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αβαΐ. Ισοπαλία με 2-2 στο ματς του 1ου γύρου στην έδρα της Αβαΐ, με σημείο αναφοράς πως η ομάδα της Φλοριανόπολις βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ (31΄, 83΄), αλλά δέχθηκε την ισοφάριση ακριβώς στην λήξη των ημιχρόνων (45΄, 90΄).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με τη Μπραζίλ Πελότας πολύ σκληρό αντίπαλο για οποιονδήποτε στο «Μπέντο Φρέιτας», ακόμα και για την σκληροτράχηλη και από καλό σερί, Αβαΐ.