Στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» της Καμπίνας το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την τοπική Πόντε Πρέτα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη τετράδα, έστω και με ένα ματς περισσότερο, την στιγμή που η Κρισιούμα βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Επιστροφή στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές για την Πόντε Πρέτα, μάλιστα με πολύ εμφατικό τρόπο, επικρατώντας 4-0 στο καυτό «Κουρουζού» του Μπελέμ της τοπικής Παϊσαντού, ανεβαίνοντας, με το αποτέλεσμα, αυτό στην 8η θέση και το -2 από την πρώτη τετράδα.

Δύο σπουδαίες ευκαιρίες και ένα δοκάρι για την Παϊσαντού, στο πρώτο τέταρτο του μεταξύ τους ματς, στο οποίο τα πράγματα άλλαξαν δραματικά μετά το 1-0 για την Πόντε Πρέτα στο δέκατο έβδομο λεπτό. Τα ηνία του αγώνα στην Πόντε Πρέτα από το συγκεκριμένο χρονικό σημείο, η οποία «καθάρισε» ουσιαστικά με τα δύο τέρματα που ακολούθησαν από τον Τζούνιος Σάντος (35΄,49΄), με το κερασάκι στην τούρτα στον θρίαμβο της, στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Χιούρι. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Πόντε Πρέτα, σε εννέα ματς στο «Μοϊσές Λουκαρέλι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 23χρονος επιθετικός Ζούνιορ Σάντος.

Στην άλλη πλευρά, αήττητο πέντε αγωνιστικών για την Κρισιούμα, μετά και το εντός 1-1 απέναντι στην Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με την ομάδα της Σάντα Καταρίνα ικανοποιημένη, βάσει εξέλιξης, από τον ένα βαθμό συγκεκριμένο ματς και στο +3 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη.

Λιγοστές οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με την Κρισιούμα να απειλεί κυρίως με μακρινά σουτ και την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε να έχει, στη μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησε, δοκάρι. Δραματική και επεισοδιακή πάντως η επανάληψη, όπου υπήρχαν και τέσσερις αποβολές, δύο για κάθε ομάδα, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε μπροστά στο σκορ στο εβδομήντα και το 1-1 για την Κρισιούμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων από περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Βίτορ Φεϊζάο. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Κρισιούμα, σε δέκα ματς μακριά από το «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο αριστερός μπακ, Μάρλον και ο επιθετικός Ζε Κάρλος.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Πόντε Πρέτα και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Κρισιούμα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Αρκετά δύσκολη η προσέγγιση σημείου, καθώς μιλάμε για μονομαχία δύο ομάδων με καλό momentum, η οποίες μάλιστα πέρα του μεγάλου βαθμολογικού κινήτρου, έχουν βγάλει με επιτυχία το τελευταίο διάστημα, ένα αρκετά ζόρικο πρόγραμμα. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.