Στο επιβλητικό «Μαρακανά», ο επαναληπτικός ανάμεσα στην Φλαμένγκο και την Γκρέμιο για τα προημιτελικά του κυπέλλου Βραζιλίας, τονίζοντας πως οι λογαριασμοί των δύο σπουδαίων αυτών ομάδων είναι ανοιχτοί, μετά το 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Πόρτο Αλέγκρε.

Να σημειωθεί, πως στα προημιτελικά του κυπέλλου Βραζιλίας δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση νέας ισοπαλίας, μάλιστα με οποιοδήποτε σκορ, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά, με το νικητή του ζευγαριού Σαπεκοένσε – Κορίνθιανς.

Πολύ ανοιχτός ο πρώτος προημιτελικός στο Πόρτο Αλέγκρε, στον οποίο η Γκρέμιο άνοιξε το σκορ στο τριακοστό όγδοο λεπτό, με περίτεχνο πλασέ του Λουάν (φωτό) από το σημείο περίπου του πέναλτι. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση της Γκρέμιο στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην Φλαμένγκο να κυριαρχήσει, να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης και να το βρει τελικά με το κοντινό πλασέ του Λίνκολν στο τέταρτο λεπτό των καθυστεήσεων.

Δύο συνεχόμενες εντός έδρας μονομαχίες με την Κρουζέιρο, τα πιο πρόσφατα αγωνιστικά δείγματα για την Φλαμένγκο, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2 στην πρώτη εξ αυτών για την φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, επικρατώντας 1-0 την Κυριακή σε αυτή του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, επιβλητικό 4-0 για την Γκρέμιο φιλοξενώντας την Βιτόρια, το οποίο την διατήρησε στην 4η θέση και το -5 από την πρωτοπόρο Σάο Πάολο, έχοντας προηγηθεί πάντως το εκτός 1-2 από την Εστουδιάντες για την φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Φλαμένγκο, τρεις για την Γκρέμιο και δύο ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο.

Το σετ των τιμών δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική απόσταση των δύο ομάδων, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι από μόνος του αρκετός για να το αιτιολογήσει. Πολύ γεμάτο το πρόγραμμα της Φλαμένγκο το τελευταίο διάστημα, με ματς υψηλών απαιτήσεων σε όλες τις διοργανώσεις, εκτιμώντας πως είναι δύσκολο να μπορέσει να ανταπεξέλθει. Το 0-2 άλλωστε από την Κρουζέιρο στην φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες, πολύ πιθανό να είναι μια μικρή απόδειξη.