Μονομαχία με φόντο την συνολική ή ειδική βαθμολογία, αν προτιμάτε, του υποβιβασμού, με την ουραγό Κομερσιάντες Ουνίδος, χωρίς νίκη στο Απερτούρα και με το σημερινό ματς κόντρα στην Ακαντέμια Καντολάο με χαρακτήρα «τελικού».

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Καχαμάρκα, βλέποντας την Κομερσιάντες Ουνίδος όχι μόνο να εδραιώνεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά να είναι ταυτόχρονα και το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό.

Προβάδισμα δύο τερμάτων για την αντίπαλο της στο πενήντα έξι, η μείωση του σκορ στο εξηκοστό πρώτο λεπτό με τον Χουάτσα, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο για την Κομερσιάντες Ουνίδος μέχρι το φινάλε. Τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Κομερσιάντες Ουνίδος, σε πέντε εντός έδρας ματς στο Απερτούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, έξι αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το εντός 1-2 την Κυριακή που μας πέρασε από την Ρεάλ Γκαρσιλάσο, βλέποντας την Ακαντέμια Καντολάο να μπαίνει σε περιπέτειες στην συνολική βαθμολογία (Απερτούρα, Κλαουσούρα, Τορνέο ντε Βεράνο) του υποβιβασμού.

Προβάδισμα στο ματς με την Ρεάλ Γκαρσιλάσο στο ένατο μόλις λεπτό με την κοντινή κεφαλιά του Πιζάρο, κόντρα πάντως στην ροή του αγώνα, καθώς η αντίπαλος της είχε ξεκινήσει με δύο δοκάρια. Αυτό πάντως ήταν και ότι θετικό είχε να επιδείξει στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η Ρεάλ Γκαρσιλάσο κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποίησε την ανατροπή, ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ακαντέμια Καντολάο, σε έξι ματς στο Απερτούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Κομερσιάντες Ουνίδος το 2017, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ακαντέμια Καντολάο.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, ανάμεσα στην ουραγό και χωρίς νίκη στο Απερτούρα, Κομερσιάντες Ουνίδος και τη μετριότατη και ευάλωτη αμυντικά, Ακαντέμια Καντολάο. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.