Στο «Λουίς Φρανσίνι» του Μοντεβιδέο, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με την Φλουμινένσε με σημαντικό προβάδισμα μετά το υπέρ της 2-0 από το πρώτο μεταξύ τους ματς στο επιβλητικό «Μαρακανά».

Να σημειωθεί, πως στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ντεφενσόρ με 2-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην φάση των «16» με τη Ντεπορτίβο Κουένκα (Εκουαδόρ).

Αυστηρό μονότερμα από την Φλουμινένσε, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στο «Μαρακανά», βλέποντας την ομάδα του 63χρονου Μαρσέλο Ολιβέιρα να χάνει κραυγαλέες ευκαιρίες μέχρι το 1-0, το οποίο ήρθε τρία λεπτά πριν το φινάλε με την κεφαλιά του Ντιγκάο. Το 2-0, που απένειμε ουσιαστικά δικαιοσύνη, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζούνιορ Σορνόζα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς της Ντεφενσόρ στο φετινό Σουνταμερικάνα, μετά τον αποκλεισμό της στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες και τον «υποβιβασμό» της φυσικά στην δεύτερη τη τάξει συλλογική διοργάνωση της Λατινικής Αμερικής. Εντός συνόρων, στην 7η θέση και το -7 από την πρωτοπόρο Νασιονάλ, με πιο πρόσφατο αγωνιστικό δείγμα στο πρωτάθλημα Κλαουσούρα το εντός 2-2 της Κυριακής με την Ράμπλα Τζούνιορς, όπου είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην άλλη πλευρά, πρόκριση σε βάρος της Νασιονάλ Ποτοσί στον 1ο γύρο του Σουνταμερικάνα για την Φλουμινένσε, επικρατώντας 3-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Μαρακανά», παίζοντας όμως με την φωτιά στον επαναληπτικό στην Βολιβία όπου ηττήθηκε 0-2. Εντός συνόρων, βαρύ 0-3 την Δευτέρα που μας πέρασε φιλοξενώντας την Ιντερνασιονάλ, «υποχωρώντας» στην 9η θέση και το +4 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη.

Προϊστορία: Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Ντεφενσόρ, σε εννέα ματς φιλοξενώντας ομάδες της Βραζιλίας. Δύο ήττες για την Φλουμινένσε, το 0-2 του 2011 από τη Νασιονάλ και το 0-1 από τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο το 2017, στις ισάριθμες επισκέψεις της στο παρελθόν στην Ουρουγουάη.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, πιστεύοντας πως η σκληροτράχηλη Ντεφενσόρ δεν γίνεται να είναι και σήμερα τόσο κακή και παθητική, σε σχέση φυσικά με την εικόνα της στο πρώτο ματς στο «Μαρακανά». Επιπλέον, σε σύγχυση η απρόβλεπτη Φλουμινένσε, η οποία φαίνεται να μην ξέρει ούτε η ίδια που θα πρέπει να δώσει προτεραιότητα, έχοντας ταυτόχρονες υποχρεώσεις σε πρωτάθλημα και Κόπα Σουνταμερικάνα.