Ντέρμπι ανόδου στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» της Φλοριανόπολις, ανάμεσα στις ισόβαθμες Φιγκεϊρένσε και Γκοϊάς, σημειώνοντας πως η νικήτρια, αν υπάρξει, θα βρεθεί εντός της πρώτης τετράδας, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Δύο συνεχόμενες λευκές ισοπαλίες για την Φιγκεϊρένσε, βλέποντας αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Ζουβεντούδε, να διαδέχεται αυτή φιλοξενώντας την εκ των ουραγών, Κλαμπ Ρεγκάτας, με θετικό πάντως για την ομάδα της Φλοριανόπολις, το ότι διατήρησε την επαφή της με την πρώτη τετράδα.

Ευχαριστημένη, βάσει εικόνας, η Φιγκεϊρένσε από το 0-0 στο ματς στην έδρα της Ζουβεντούδε, στο οποίο προτίμησε τον «κλεφτοπόλεμο» και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να κυριαρχεί και να έχει σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα από ένα τέρματα. Δύο πάντως τα σημεία αναφοράς στο συγκεκριμένο ματς, με πρώτο ένα κακώς ακυρωθέν τέρμα της Ζουβεντούδε και δεύτερο την κραυγαλέα ευκαιρία του Ζορζ Ενρίκε, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, που ήταν μάλιστα και η μοναδική της Φιγκεϊρένσε σε ολόκληρο το ματς. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Φιγκεϊρένσε, σε δέκα ματς στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, από νίκη σε ήττα και το αντίστροφο για την Γκοϊάς στα πέντε τελευταία της ματς, με τρίποντο την φορά αυτή την προηγούμενη αγωνιστική στο εντός έδρας ντέρμπι με τη νεοφώτιστη CSA, της οποίας επικράτησε 3-0.

Καλύτερη η Γκοϊάς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την CSA, στο οποίο απειλήθηκε μόνο με κάποια μακρινά σουτ της αντιπάλου της και στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τριακοστό λεπτό, με την κοντινή προβολή του Λουκάο, έχοντας λίγο νωρίτερα και οριζόντιο δοκάρι. Καλύτερη και στην επανάληψη, έστω και αν άργησε να βρει τα δύο επόμενα τέρματα της (82΄, 90΄), έχοντας νωρίτερα δύο δοκάρια με τον Μισαέλ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Γκοϊάς, σε εννέα ματς μακριά από την Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Λουκάο (φωτό).

Προϊστορία: Μία νίκη για την Φιγκεϊρένσε, μία και για την Γκοϊάς και δύο ισοπαλίες, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ορλάντο Σκαρπέλι».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι ανόδου ανάμεσα σε δύο ισάξιες, τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά, ομάδες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.