Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας, βλέποντας την τοπική Βίλα Νόβα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην πρώτη τετράδα, έστω και με ένα ματς περισσότερο, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης, Κλαμπ Ρεγκάτας, δίνει μάχη παραμονής.

Ήττα με 0-1 για την Βίλα Νόβα την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις, στο ντέρμπι ανόδου με την τοπική Αβαΐ, με θετικό πάντως για την ομάδα της Γκοϊανίας πως διατήρησε την επαφή της με την πρώτη τετράδα.

Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο, στη μονομαχία με την Αβαΐ, με την Βίλα Νόβα μάλιστα να έχει και ένα δοκάρι, με αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, με κυρίαρχο την ομάδα της Φλοριανόπολις, την στιγμή που αυτή της Γκοϊανίας έπαιζε περισσότερο για τον ένα βαθμό. Το τέρμα που έκανε τελικά την διαφορά στον εβδομηκοστό ένατο λεπτό από τον Ροντριγκάο. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Βίλα Νόβα, σε εννέα ματς στην Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 30χρονος σημαντικός μέσος, Άλαν Μινέιρο.

Στην άλλη πλευρά, πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την εντός επικίνδυνης ζώνης, Κλαμπ Ρεγκάτας, με πραγματική «μαχαιριά» για την ομάδα του Μασεϊό, το 0-1 στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής της περασμένης εβδομάδας από την Οέστε.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Κλαμπ Ρεγκάτας στο ματς με την Οέστε, χωρίς ουσιαστική ευκαιρία κόντρα στην ελαφρώς καλύτερη, στην συγκεκριμένη μονομαχία, αντίπαλο της, στην οποία έδωσε την ευκαιρία να φύγει με ένα πολύτιμο και ταυτόχρονα απόλυτα δίκαιο «διπλό» από το Μασεϊό. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε δέκα ματς μακριά από το «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βίλα Νόβα, το 2-1 του 2008 και το 3-0 του 2017 και μία για την Κλαμπ Ρεγκάτας, το 2-1 του 2016, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Γκοϊανία.

Σε ρόλο φαβορί η Βίλα Νόβα, παρά την αστάθεια της το τελευταίο διάστημα, ειδικά από την στιγμή που έχει απέναντι ένα πολύ πιεσμένο και ταυτόχρονα ευάλωτο αμυντικά, αντίπαλο.