Ντέρμπι παραμονής στο «Εστάντιο ντο Καφέ» της Λοντρίνα, βρίσκοντας την ομώνυμη ομάδα εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 17η θέση με 21 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 15η σημερινή της αντίπαλο.

Δύο συνεχόμενες ήττες για τη Λοντρίνα, βλέποντας το οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην Βαρζίνια από την τοπική Μπόα, να διαδέχεται το 1-2 φιλοξενώντας την Γκουαρανί.

Ματς με πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό στην Βαρζίνια, με τη Μπόα απλά πιο τυχερή, βρίσκοντας δίχτυα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Λοντρίνα, καθώς στην φάση του γκολ ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του για να κάνει κοντρόλ. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Λοντρίνα, σε δέκα ματς στο «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο αριστερός μπακ, Λούκας Ραμόν.

Στην άλλη πλευρά, δύο σερί ήττες και για την Παϊσαντού, με το βαρύ 0-4 φιλοξενώντας την Πόντε Πρέτα, να διαδέχεται το 0-1 στην Γκοϊανία από την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με θετικό πάντως για την ομάδα του Μπελέμ, το +3 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο, όσο φυσικά και από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Παϊσαντού στο ματς με την Πόντε Πρέτα, βλέποντας να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες αλλά και ένα δοκάρι στο πρώτο τέταρτο, με την εξέλιξη πάντως να είναι εντελώς διαφορετική, μετά το 0-1 για την αντίπαλο της στο δέκατο έβδομο λεπτό. Πραγματικό σοκ αυτό το γκολ για την Παϊσαντού, η οποία δεν κατάφερε να συνέλθει, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να φτάσει όχι μόνο σε ένα πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο αλλά ταυτόχρονα και σε ένα ανέλπιστο θρίαμβο. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Παϊσαντού, σε δέκα ματς μακριά από το Μπελέμ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο δεξιός μπακ, Ματέους Σίλβα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για τη Λοντρίνα το 2017, ενώ 0-0 το 2016, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παϊσαντού.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, το οποίο αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.