Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Καστελάο» του Σάο Λουίς του Μαρανιάο, με την τοπική Σαμπάιο Κορέια εντός επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Γκουαρανί με νίκη θα μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση της από την πρώτη τετράδα.

Επτά αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Σαμπάιο Κορέια, έστω και αν το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Κοριτίμπα θεωρείται επιτυχία, βλέποντας την ομάδα του Σάο Λουίς να έχει εδραιωθεί στην επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ πλούσιο σε φάσεις, παρά το 0-0, το ματς στην έδρα της Κοριτίμπα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου υπήρχαν σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι δύο γκολκίπερ, ειδικά αυτός της Σαμπάιο Κορέια, ο 27χρονος Γκουστάβο Μπουσάτο. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σαμπάιο Κορέια, σε δέκα ματς στο «Καστελάο» του Σάο Λουίς, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, βάσει εξέλιξης, 2-3 φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Φορταλέζα, βλέποντας την Γκουαρανί να γνωρίζει την ήττα ενώ προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Το 1-0 με την κοντινή κεφαλιά του Μπρούνο Μέντες, στο ενδέκατο λεπτό, ενώ το 2-0 για την Γκουαρανί στο σαράντα, με την προβολή του Ραφαέλ Λονγκίνι σε άδειο σχεδόν τέρμα. Απίστευτη καθίζηση όμως στην επανάληψη, με το 1-2 στο τεσσαρακοστό ένατο λεπτό, το 2-2 στο ογδόντα έξι, με το 2-3 ή το σοκ, αν προτιμάτε, στο τρίτο των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γκουαρανί, σε εννέα ματς μακριά από το «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ρικαρντίνιο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σαμπάιο Κορέια.

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Σαμπάιο Κορέια, ενώ απρόβλεπτη και από την πλευρά της η Γκουαρανί, με απαγορευτική την προσέγγιση σημείου στη μεταξύ τους μονομαχία.