Το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Αντοφαγκάστα στην 4η θέση με 36 βαθμούς, όσους και η 3η σημερινή της αντίπαλο της, σημειώνοντας πως η νικήτρια, αν υπάρξει, θα βρεθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Κατόλικα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τρεις συνεχόμενες νίκες για την Αντοφαγκάστα, μάλιστα με μηδέν παθητικό, με το επιβλητικό 3-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ο΄Χίγκινς να την βάζει πάλι στην διεκδίκηση του τίτλου, σημειώνοντας πως είχαν προηγηθεί το εντός 4-0 σε βάρος της Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε και το 2-0 φιλοξενώντας την Κουρικό.

Καλύτερη η Αντοφαγκάστα στο πρώτο ημίχρονο, στο ματς στην έδρα της Ο΄Χίγκινς, στο οποίο βρέθηκε απόλυτα δίκαια 2-0 μπροστά στο σκορ, με το κοντινό πλασέ του Ρόμο στο τριακοστό όγδοο λεπτό και το εκτός περιοχής σουτ του Λέπε στο σαράντα πέντε. Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Ο΄Χίγκινς να κυριαρχεί, να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, με την Αντοφαγκάστα όμως όχι μόνο να αντέχει, έχοντας κορυφαίο τον γκολκίπερ, Γκαρσές, αλλά να φτάνει και στο 3-0 με το κοντινό πλασέ του Αργεντινού, Σιαμπισέτι. Επτά νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Αντοφαγκάστα, σε εννέα εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία σίγουρα για την Ουνιόν Λα Καλέρα το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την πρωτοπόρο Κατόλικα, ειδικά από την στιγμή που κατάφερε να ισοφαρίσει τους «σταυροφόρους», ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Το 1-0 για την Ουνιόν Λα Καλέρα στο ντέρμπι κορυφής με την Κατόλικα, στο τριακοστό πρώτο λεπτό, με πέναλτι του Νούνιες, με την ισοφάριση όμως στο εξήντα δύο και την ανατροπή από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος στο εξήντα οκτώ. Παρόλα αυτά, η Ουνιόν Λα Καλέρα δεν το έβαλε κάτω, έψαξε με πείσμα την ισοφάριση, με το 2-2 τελικά ένα λεπτό πριν το φινάλε με την κοντινή προβολή του Αμπάν. Επτά νίκες και δύο ήττες για την Ουνιόν Λα Καλέρα, σε εννέα ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αντοφαγκάστα, τέσσερις για την Ουνιόν Λα Καλέρα και δύο ισοπαλίες, σε εννέα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο ισάξιων ομάδων, στην οποία μάλιστα η ισοπαλία, τουλάχιστον βάσει βαθμολογικών δεδομένων, δεν τις εξυπηρετεί. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.