Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Χοσέ Μαρία Μινέγια», η οποία είναι στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής στο νέο πρωτάθλημα της Αργεντινής, βλέποντας τόσο την Αλντοσίβι όσο και την Ουρακάν, να θέλουν να σπάσουν το ρόδι, μετά το 0-1 και το 0-0 της πρεμιέρας κόντρα στις Ουνιόν Σάντα Φε και Ρίβερ Πλέιτ, αντίστοιχα.

Ήττα με 0-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Ουνιόν Σάντα Φε, σε ένα ματς στο οποίο η Αλντοσίβι έπαιξε αποκλειστικά για τον ένα βαθμό, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλο της και στο οποίο «τιμωρήθηκε» από τους γηπεδούχους, σε μία από τις λιγοστές αξιόλογες τους επιθετικές προσπάθειες, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Είχε προηγηθεί, το 1-1 με την 2ης κατηγορίας, Ολίμπο, στο ουδέτερο «Χούλιο Ουμπέρτο Γκροντόνα» της Αρσενάλ Σαραντί για τον 1ο γύρο του κυπέλλου και ο αποκλεισμός της ακολούθως στην διαδικασία των πέναλτι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, επιτυχία για την Ουρακάν, τηρουμένων των αναλογιών, το 0-0 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την κυπελλούχο Αργεντινής, Ρίβερ Πλέιτ, σε ένα ματς, στο οποίο μεγάλος αντίπαλος και για τις δύο ομάδες ήταν ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος.

Τεράστια ευκαιρία για την Ρίβερ Πλέιτ να βρεθεί μπροστά στο σκορ, σχεδόν από το πουθενά, στο δέκατο έκτο λεπτό, αλλά ο Μαρτίνες εκτέλεσε πολύ άσχημα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, στέλνοντας τη μπάλα απελπιστικά άουτ, με ελάχιστες ακολούθως τις καλές φάσεις για τις δύο αντιπάλους. Είχε προηγηθεί το 0-2 από την Ατλέτικο Τουκουμάν, στο ουδέτερο «Ερνέστο Μαρτεαρένα» της Σάλτα και ο αποκλεισμός της στον 2ο γύρο του κυπέλλου. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αλντοσίβι, μία για την Ουρακάν και δύο ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Μαρία Μινέγια».

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί, βλέποντας το σετ των τιμών, για την άτολμη, τουλάχιστον βάσει της εικόνας της στην πρεμιέρα, Αλντοσίβι, κόντρα στην σκληροτράχηλη Ουρακάν. Σε τιμές κοντά στο 3,00 το «διπλό», το οποίο αξίζει ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.