Σε ρόλο φαβορί η Μετς στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γαλλίας, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή τη Λανς.

Τρεις νίκες για τη Μετς στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με «διπλό» στην πρεμιέρα σε βάρος της Μπρεστ (1-0), εύκολο 5-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Ορλεάν, ενώ μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του 57χρονου Φρεντερίκ Αντονετί (φωτό) την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Κλερμόν.

Ανύπαρκτη η Μετς στο ματς στην έδρα της Κλερμόν μέχρι το εξηκοστό λεπτό, δίνοντας το δικαίωμα στην αντίπαλο της να βρεθεί με προβάδισμα δύο τερμάτων. Παρόλα αυτά, η μείωση του σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξηκοστό πρώτο λεπτό, από το μακρινό σουτ του 19χρονου Σενεγαλέζου, Νιάν, «ξύπνησε» τη Μετς, η οποία πραγματοποίησε στην συνέχεια τη μεγάλη ανατροπή. Το 2-2 στο εβδομήντα έξι από τον Ντιαλό, ο οποίος προώθησε τη μπάλα με το στήθος, στο άδειο τέρμα της Κλερμόν, ενώ το 3-2 δύο λεπτά πριν το φινάλε, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλγερινού, Μπουλαγιά.

Ακολούθησε το εντός 2-1 σε βάρος της Γκρενόμπλ και η πρόκριση στον 2ο γύρο του Λιγκ Καπ, σε ένα ματς στο οποίο η Μετς πραγματοποίησε νέα μεγάλη ανατροπή, την φορά αυτή με δύο πέναλτι του Νιάν, στο εβδομήντα ένα και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τρεις βαθμοί για την Αζαξιό στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, γνωρίζοντας την ήττα στην Κορσική, τόσο στην πρεμιέρα από την Τρουά (0-1), όσο και την περασμένη εβδομάδα από την Σοσό (2-3), επικρατώντας, ενδιάμεσα αυτών, 1-0 στη έδρα της Μπεζιέ.

Πίσω στο σκορ η Αζαξιό στο ματς με την Σοσό στο τέταρτο μόλις λεπτό, ενώ χωρίς σημάδι αντίδρασης στην συνέχεια, με το ημίχρονο στο 0-1, ιδιαίτερα εύκολα μάλιστα για την αντίπαλο της. Ευάλωτη αμυντικά ή με πολλά κενά, αν προτιμάτε, στα μετόπισθεν, δίνοντας την ευκαιρία στην Σοσό να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο πενήντα, ενώ το 1-2, σχεδόν από το πουθενά, με την κοντινή προβολή του Σοπλίν στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό. Το 1-3 για την Σοσό στο εξήντα τέσσερα, το 2-3 από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό, με την Αζαξιό να έχει δοκάρι λίγο πριν το φινάλε με τον Τραμονί για να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Ακολούθησε το εκτός 0-0 με την Παρί F.C. και η πρόκριση στον 2ο γύρο του Λιγκ Καπ στην διαδικασία των πέναλτι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μετς, το 3-2 του 2009, το 2-0 του 2010 και το 3-2 του 2016 και μία ισοπαλία, το 2-2 του 2011, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αζαξιό.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την παραγωγικότητα της Μετς, η οποία έχει βρει ήδη εννέα φορές δίχτυα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές και το κίνητρο των γηπεδούχων για το απόλυτο, που θα τους δώσει φυσικά την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή τη Λανς.