Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής, με την Χόρσενς να ψάχνει το δεύτερο της τρίποντο, μετά το «διπλό» της πρεμιέρας σε βάρος της Κοπεγχάγης, την στιγμή που η Άαλμποργκ με νίκη θα βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή.

Πέντε βαθμοί για την Χόρσενς στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με μοναδικό τρίποντο, το τυχερό αλλά ταυτόχρονα σπουδαίο 2-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Κοπεγχάγης. Ακολούθησαν, το 1-1 φιλοξενώντας την Ράντερς, το εκτός 0-2 από την Σοντερίσκε, το εντός 2-2 με την Χόμπρο και το 0-3 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της πρωταθλήτριας Μίντιλαντ.

Μία ταχύτητα πίσω από τη Μίντιλαντ η Χόρσενς στο μεταξύ τους ματς, με πολύ καθοριστικό το τριακοστό έβδομο λεπτό, στο οποίο η αντίπαλο της άνοιξε με πέναλτι το σκορ και στο οποίο έμεινε με παίκτη λιγότερο. Λευκή πετσέτα από την Χόρσενς στο δεύτερο τέρμα της Μίντιλαντ, στην έναρξη της επανάληψης (46΄), ενώ το τρίτο γκολ της αντιπάλου της, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Άντερσεν.

Στην άλλη πλευρά, 12 βαθμοί για την Άαλμποργκ στις πέντε πρώτες αγωνιστικές και ευκαιρία κορυφής, όπως προαναφέρθηκε, μετά τις χθεσινές απώλειες βαθμών τόσο της Κοπεγχάγης όσο και της Μπρόντμπι. Τέσσερις νίκες μετά και το αγχωτικό 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Νόρντζελαντ, με μόνο ψεγάδι, το βαρύ 0-4 στην έδρα της Κοπεγχάγης.

Ανύπαρκτη η Άαλμποργκ στο ματς με τη Νόρντζελαντ για εβδομήντα πέντε λεπτά, έχοντας σύμμαχο την τύχη και κορυφαίο τον Σουηδό γκολκίπερ, Ρίνε, σε αυτό το χρονικό διάστημα, βλέποντας όμως στο τελευταίο τέταρτο τα πράγματα να αλλάζουν δραματικά από την στιγμή που πέρασε στο ματς ο Οκς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο 21χρονος Γερμανός μέσος, καθώς ήταν αυτός που βοήθησε την ομάδα του να ανέβει επιθετικά και αυτός που με δικό του τέρμα στο ενενήντα η Άαλμποργκ έφτασε σε ένα ανέλπιστο πραγματικά τρίποντο. Παρόλα αυτά, ο Οκς, φρόντισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να μετριάσει τις εντυπώσεις από ότι είχε «χτίσει» νωρίτερα, καθώς αποβλήθηκε για χτύπημα σε αντίπαλο και είναι τιμωρημένος φυσικά για το σημερινό ματς.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χόρσενς, τέσσερις για την Άαλμποργκ και ισάριθμες ισοπαλίες, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα των δύο ομάδων, με επιλογή ρίσκου το «διπλό», βλέποντας την Χόρσενς να προβληματίζει, την στιγμή που η Άαλμποργκ φτάνει με πολύ κυνισμό στα επιθυμητά για αυτή αποτελέσματα.