Η αναμέτρηση που ανοίγει χρονικά το σημερινό πρόγραμμα, με την Εστουδιάντες να ψάχνει τον πρώτο ή πρώτους της βαθμούς μετά την ήττα της πρεμιέρας στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, την στιγμή που η Μπόκα έρχεται από το εντός 1-0 σε βάρος της Ταγιέρες.

Οδυνηρό, βάσει εικόνας, 0-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Γοδόι Κρουζ, σε ένα ματς στο οποίο το σκορ είναι, χωρίς υπερβολή, μαγική εικόνα για την Εστουδιάντες. Πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, για την Εστουδιάντες, η οποία κυριάρχησε κατά κράτος των γηπεδούχων, παίζοντας μάλιστα από το είκοσι με αριθμητικό πλεονέκτημα, με την «τιμωρία» της όμως να έρχεται από το πουθενά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πιο συγκεκριμένα, αψυχολόγητη ενέργεια του Αλμπερτένγκο να χτυπήσει τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής της Εστουδιάντες, με τον Παραγουανό στόπερ των γηπεδούχων, Βιέρα, να μην αστοχεί σε αυτό το πέναλτι – «δώρο».

Είχαν προηγηθεί, το 4-0 στο ουδέτερο «Χούλιο Ουμπέρτο Γκροντόνα» της Αρσενάλ Σαραντί, σε βάρος της 5ης κατηγορίας, Σεντράλ Κόρδοβα, για τον 1ο γύρο του κυπέλλου και το 2-1 φιλοξενώντας την Γκρέμιο, στην πρώτη τους μονομαχία για την φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, με το δεξί στην πρεμιέρα η δις πρωταθλήτρια Μπόκα, επικρατώντας 1-0 της Ταγέρες στο «Μπομπονέρα», μάλιστα πιο εύκολα από ότι δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα. Το γκολ που έκανε την διαφορά, με εκτός περιοχής σουτ του Παβόν, στο ένατο λεπτό, με τη Μπόκα να μην κινδυνεύει καθόλου στην συνέχεια, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, με μεγαλύτερη όλων το χαμένο πέναλτι του Τέβες στο πενήντα δύο.

Είχαν προηγηθεί, το 6-0 στον 1ο γύρο του κυπέλλου στην ουδέτερη έδρα της Λανούς, σε βάρος της 4ης κατηγορίας, Αλβαράντο και το 2-0 στο «Μπομπονέρα» σε βάρος της Λιμπερτάδ, στην πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων, για την φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες. Φιλική ήττα μεσοβδόμαδα με 0-3 στην Βαρκελώνη από τη Μπαρτσελόνα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Εστουδιάντες, δύο για τη Μπόκα και μία ισοπαλία, σε 11 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για τη Μπόκα, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά απέναντι στην σκληροτράχηλη και ταυτόχρονα άτυχη, τουλάχιστον στην πρεμιέρα, Εστουδιάντες.