Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Κλαουσούρα της Κολομβίας, βλέποντας την Ενβιγκάδο να ψάχνει το πρώτο της τρίποντο, την στιγμή που με νίκη η Λα Εκιδάδ όχι μόνο θα διατηρήσει το απόλυτο, αλλά θα ανακτήσει εκ νέου την κορυφή.

Δύο βαθμοί για την Ενβιγκάδο στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με 1-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Κάλι, το ίδιο σκορ στην συνέχεια εκτός, απέναντι στην Ριονέγκρο, 0-1 εντός από την Τζούνιορ, ενώ 1-3 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Όνσε Κάλντας.

Μπροστά στο σκορ η Ενβιγκάδο στο ματς στην έδρα της Όνσε Κάλντας στο δέκατο τέταρτο λεπτό, με το ψύχραιμο πλασέ του Μορένο, αδυνατώντας όμως να πάει στα αποδυτήρια με 1-0, βλέποντας την αντίπαλο της να ισοφαρίζει στο σαράντα τέσσερα με αυτογκόλ του στόπερ Μανσίγια. Δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της στην επανάληψη, για το πέναλτι – φάντασμα με το οποίο η αντίπαλος της βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εξήντα τρία, ενώ λευκή πετσέτα από την Ενβιγκάδο, στο τρίτο τέρμα της Όνσε Κάλντας στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό. Ακολούθησε για την Ενβιγκάδο, το 0-1 στην έδρα της Σάντα Φε, στην πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων για την φάση των «16» του κυπέλλου. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, το απόλυτο για τη Λα Εκιδάδ, μάλιστα με μηδέν παθητικό, με «διπλό» στην πρεμιέρα σε βάρος της Αλιάνσα Πετρολέρα (1-0), επικράτηση με 2-0 ακολούθως φιλοξενώντας την Τζαγκουάρες, 2-0 στην έδρα της Μπουκαραμάνγκα, ενώ 1-0 την περασμένη εβδομάδα στο εντός με τη Ντεπορτίβο Πάστο.

Τα απολύτως απαραίτητα για την ομάδα του 58χρονου Λουίς Σουάρες (φωτό)Π στο ματς με τη Ντεπορτίβο Πάστο, «καθαρίζοντας» με το τέρμα του Περάλτα στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Ο Περάλτα μάλιστα, ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της Λα Εκιδάδ, στο 2-0 που ακολούθησε στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι, στην πρώτη μονομαχία τους για την φάση των «16» του κυπέλλου. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ενβιγκάδο, τέσσερις για τη Λα Εκιδάδ και πέντε ισοπαλίες, σε 14 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας καθαρά στο momentum της Λα Εκιδάδ, εκτιμώντας πως αν καταφέρει να διατηρήσει και σήμερα το μηδέν, μπροστά θα βρει τον τρόπο να φτάσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα.