Στο Goodison Park η Έβερτον φιλοξενεί την Ρόδεραμ με έπαθλο στον αποψινό νικητή ένα εισιτήριο για τον 3ο γύρο του θεσμού.

Η αλήθεια είναι πως ο συγκεκριμένος θεσμός δεν είναι πρωταρχικός στόχος για καμία από τις δυο ομάδες αφού οι μεν γηπεδούχοι προσδοκούν φέτος σε ένα πλασάρισμα στην πρώτη 7άδα της βαθμολογίας στην Premier League οι δε φιλοξενούμενοι όντας νεοφώτιστοι να πετύχουν την παραμονή τους στην Championship.

Ο Μάρκο Σίλβα ακόμη δεν μπορεί να ηρεμήσει από όσα είδε στο πρόσφατο ματς κόντρα στην Μπόρνμουθ όπου η ομάδα του κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 μέσα στο Vitality παίζοντας μάλιστα με παίκτη παραπάνω για είκοσι λεπτά αλλά τελικά δέχτηκε δυο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο και στο τέλος αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας.

Πάντως έστω και έτσι είναι αήττητοι από την εκκίνηση του πρωταθλήματος με απολογισμό μιας νίκης ( Σάουθαμπτον 2-1) και δυο ισοπαλιών ( Γουλβς 2-2, Μπόρνμουθ 2-2) ενώ το Σάββατο φιλοξενεί την Χάντερσφιλντ.
Αλλαγές αναμένονται και μάλιστα πολλές από την πλευρά των γηπεδούχων με τους: Μάικ Κιν, Γιέρι Μίνα, Τζέιμς ΜακΚάρθι, Μόργκαν Σνεϊντερλέν, Ριστάρλισον και τον Φιλ Τζαγκιέλκα να είναι εκτός δράσης.

Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν στο Λίβερπουλ με καλή ψυχολογία απόρροια της σημαντικής νίκης που πέτυχαν με 1-0 επί της Μίλγουολ την Κυριακή το μεσημέρι που τους ανέβασε στην 15η θέση της βαθμολογίας.
Αυτή ήταν η 2η νίκη φέτος στο πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Πολ Γουόρν μετά από δυο διαδοχικές ήττες που είχαν προηγηθεί ενώ έχοντας ήδη αποκλείσει την Γουίγκαν στον περασμένο γύρο του θεσμού είναι δεδομένο πως θα χτυπήσουν με όλες τους τις δυνάμεις την πρόκριση απόψε.

Προϊστορία: Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν απόψε για πρώτη φορά.

* Η Έβερτον έχει δεχτεί ήδη 11 γκολ σε τρία παιχνίδια της μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα ενώ την ίδια ώρα η Ρόδεραμ έχει σκοράρει σε 5/6 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις. Άρα το g/g δείχνει μια ωραία επιλογή εδώ και σε ικανοποιητική απόδοση 2,10.