Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, με την Ατλέτικο Μινέιρο σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Ατλέτικο Μινέιρο στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, έχοντας μάλιστα δύσκολο πρόγραμμα, βλέποντας το 1-0 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την εκ των πρωτοπόρων Σάο Πάολο, να διαδέχεται το 1-1 στην έδρα της πρωταθλήτριας Κορίνθιανς.

Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο Μινέιρο στο ματς με την Σάο Πάολο, στο ένατο μόλις λεπτό, από αυτογκόλ του δεξιού μπακ, Ρέτζις, βλέποντας στην συνέχεια να υπάρχει ξέφρενος ρυθμός και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι δύο γκολκίπερ, ειδικά ο Βίκτορ της Ατλέτικο Μινέιρο, με το σκορ τελικά να μην αλλάζει, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Οκτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ιντεπεντένσια», ενώ εκτός για σήμερα ο τιμωρημένος δεξιός μπακ Έμερσον και ο επιθετικός Τσαρά, ο οποίος βρίσκεται στην αποστολή της εθνικής Κολομβίας.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την Ατλέτικο Παραναένσε μέχρι το ματς της Πέμπτης που μας πέρασε στην έδρα της Παλμέιρας, στο οποίο γνώρισε την ήττα με 0-2, βλέποντας ταυτόχρονα να μπαίνει τέλος σε αυτό το νικηφόρο σερί.

Πιο απειλητική η Ατλέτικο Παραναένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Παλμέιρας, αδυνατώντας όμως να φτάσει σε κάποιο τέρμα, παρά το γεγονός πως δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από την αντίπαλο της. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητα αφελής στην επανάληψη, πιστεύοντας πως ελέγχει το ματς, «πληρώνοντας» σε δύο κόντρες της Παλμέιρας (71΄, 90΄) το ότι ανέβασε ψηλά τις γραμμές της, ψάχνοντας φυσικά το γκολ. Πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, σε 11 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από την «Αρένα ντα Μπαϊσαντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ουέλινγκτον.

Προϊστορία: Σημείο αναφοράς, πως δεν υπάρχει ισοπαλία σε εννέα ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο «Ιντεπεντένσια» του Μπέλο Οριζόντε, με έξι νίκες για την Ατλέτικο Μινέιρο, έναντι τριών της Ατλέτικο Παραναένσε.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός η Ατλέτικο Μινέιρο, φτάνοντας στα επιθυμητά για αυτή αποτελέσματα ακόμα και όταν δεν πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης, ενώ χωρίς εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα η Ατλέτικο Παραναένσε, η οποία προβληματίζεται αρκετά όταν απομακρύνεται από την «Αρένα ντα Μπαϊσάντα».