Εξ αναβολής αναμέτρηση στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό, η οποία έχει φόντο την παραμονή, καθώς η τοπική Σαπεκοένσε βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 22 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την 14η σημερινή της αντίπαλο.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Σαπεκονένσε μετά και το 0-2 της Κυριακής στο «Μαρακανά» από την Φλαμένγκο, βλέποντας την ομάδα του Σαπεκό να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας πλάτη πλέον μόνο τη νεοφώτιστη και ουραγό, Παρανά.

Παθητική εμφάνιση, όπως αναμενόταν, για την Σαπεκοένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Μαρακανά», προσπαθώντας περισσότερο να καταστρέψει το παιχνίδι της Φλαμένγκο, παρά να απειλήσει, λυγίζοντας τελικά από ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Το γκολ αυτό την ανάγκασε να βγει από το καβούκι της στην επανάληψη, δίνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία στην Φλαμένγκο να διαχειριστεί καλύτερα το ματς και με υπομονή να φτάσει στο 2-0 με το πέναλτι του Ντιέγκο στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Σαπεκοένσε, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Κοντά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, βλέποντας το 1-3 της Δευτέρας στο Μπέλο Οριζόντε από την Ατλέτικο Μινέιρο, να διαδέχεται το 0-2 από την Παλμέιρας. Θετικό πάντως για την ομάδα του 38χρονου Τιάγκο Νούνιες, το +3 από την επικίνδυνη ζώνη, μάλιστα με δύο ματς λιγότερα.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο, με την Ατλέτικο Παραναένσε μπροστά στο σκορ στο δέκα από το αυτογκόλ του στόπερ των γηπεδούχων, Ιάγκο Μαϊντάνα, ενώ το 1-1 για την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε στο εικοστό έκτο λεπτό. Καλύτερη η Ατλέτικο Παραναένσε στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, με σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, με την «τιμωρία» όμως από την αντίπαλο της, να έρχεται κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξηκοστό όγδοο και το ογδοηκοστό τρίτο λεπτό. Πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, σε 11 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από την «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Νικάο.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σαπεκοένσε και τέσσερις ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ντέρμπι παραμονής, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση του με σημείο. Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Σαπεκοένσε στην «Αρένα Κοντά», αλλά από αρνητικό σερί, ενώ με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο και η Ατλέτικο Παραναένσε, η οποία αδικείται από το 1-3 της Δευτέρας στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο. Επιλογή μου να «κρυφτώ» πίσω από ειδικό στοίχημα τερμάτων, παρά να μπλέξω με σημείο.