Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Μπρίνκο ντε Ούρο» της Καμπίνας, με την τοπική Γκουαρανί να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα, έστω και με ένα ματς περισσότερο, την στιγμή που η Ζουβεντούδε βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης.

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Γκουαρανί, μετά και το 1-1 της περασμένης Παρασκευής στην έδρα της Κλαμπ Ρεγκάτας, με θετικό πάντως για την ομάδα του 39χρονου Ουμπέρτο Λούζερ (φωτό), πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα.

Ανύπαρκτη η Γκουαρανί στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Κλαμπ Ρεγκάτας, χωρίς πάντως να κινδυνέψει ιδιαίτερα από την φλύαρη αντίπαλο της. Σε αντίθεση πάντως με την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, καλύτερη των γηπεδούχων στην επανάληψη, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι σε καρφωτή κεφαλιά του Ροντινέλι. Παρόλα αυτά, μπροστά στο σκορ η Κλαμπ Ρεγκάτας με πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξήντα τέσσερα, με το 1-1 για την Γκουαρανί με εκπληκτικό γυριστό πλασέ του Μπρούνο Μέντες στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γκουαρανί, σε 13 ματς στο «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, εννέα αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 0-2 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Σάο Μπέντο, με την Ζουβεντούδε σε βαθιά κρίση, «υποχωρώντας» πλέον εντός επικίνδυνης ζώνης. Φλύαρη, άστοχη και πολύ πιεσμένη η Ζουβεντούδε στο ματς με την Σάο Μπέντο, τρίπτυχο το οποίο «πλήρωσε» στο εικοστό τρίτο και ογδοηκοστό έβδομο λεπτό, σημειώνοντας επίσης, πως η αντίπαλος της αστόχησε σε πέναλτι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (51΄). Τρεις νίκες, επτά ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ζουβεντούδε, σε 13 ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Μπονφίμ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκουαρανί και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ζουβεντούδε.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο της Γκουαρανί να εξαντλήσει τις πιθανότητες που έχει για άνοδο, έστω και αν δεν είναι από τα φαβορί, αλλά και την βαθιά κρίση που όπως προαναφέρθηκε βρίσκεται η Ζουβεντούδε.