Το ντέρμπι των νεοφώτιστων στο «Αλκοράθ», αυτό που ανοίγει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στη LaLiga, με την Ουέσκα με τέσσερις βαθμούς στα τρία πρώτα της ματς, την στιγμή που η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης είναι η μοναδική στο πρωτάθλημα που δεν έχει ανοίξει ακόμα λογαριασμό.

Σπουδαίο 2-1 για την Ουέσκα στην πρεμιέρα μέσα στο «Ιπουρούα» σε βάρος της Έιμπαρ, 2-2 ακολούθως στο «Σαν Μαμές» κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, βλέποντας πάντως να προσγειώνεται στην πραγματικότητα με το βαρύτατο 2-8 της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νόου».

Μπροστά στο σκορ η Ουέσκα στο «Καμπ Νόου», στο τρίτο μόλις λεπτό, με την κοντινή προβολή του 19χρονου Κολομβιανού επιθετικού, Ερνάντες, «θυμώνοντας» όμως τους πρωταθλητές Ισπανίας, οι οποίοι «απάντησαν» με τρία τέρματα μέχρι το τριάντα εννέα. Η μείωση του σκορ από τον Άλεξ Γκαγιάρ στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό, με εντελώς διαφορετική πάντως την εξέλιξη του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Ουέσκα έγινε σάκος στου μποξ στην πολύ ορεξάτη Μπαρτσελόνα, η οποία σταμάτησε τελικά στα οκτώ γκολ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα για την Ουέσκα, στο πρώτο φετινό της ματς στο «Αλκοράθ».

Στην άλλη πλευρά, μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει βαθμό η Ράγιο Βαγιεκάνο, σημειώνοντας πάντως πως έχει ένα ματς λιγότερο, καθώς αυτό της προηγούμενης αγωνιστικής με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Τερέσα Ριβέρο», αναβλήθηκε για λόγους ασφαλείας για πρόβλημα που υπήρχε σε μία εξέδρα. Νωρίτερα, βαρύ 1-4 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Σεβίλλη, ενώ 0-1 την 2η αγωνιστική στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» από τη «μεγάλη» συμπολίτισσα, Ατλέτικο. Με πρόβλημα και φυσικά εκτός αποστολής ο 24χρονος Ουρουγουανός στόπερ Βελάσκες (φωτό) και ο δεξιός μπακ Τίτο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ουέσκα και δύο για την Ράγιο Βαγιεκάνο, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλκοράθ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, ειδικά σε ντέρμπι νεοφώτιστων, ειδικότερα όταν από την πλευρά της Ουέσκα, τουλάχιστον στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, βλέπουμε πολύ ανοιχτά ματς. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.