Ντέρμπι της περιφέρειας Παραναένσε στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα, μάλιστα με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με την ομώνυμη ομάδα να μην θέλει να χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα, την στιγμή που η Λοντρίνα βρίσκεται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 1-2 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Βίλα Νόβα, βλέποντας την Κοριτίμπα όχι μόνο να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο μικρό νικηφόρο σερί της, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί τα τρίποντα σε βάρος των Μπραζίλ Πελότας (1-0) και Μπόα (2-1), αλλά να μένει πίσω ταυτόχρονα στη μάχη της ανόδου.

Παθητική εμφάνιση για την Κοριτίμπα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς στην έδρα της Βίλα Νόβα, στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίωρο και στο οποίο μείωσε από το πουθενά, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Χωρίς πάντως κάτι περισσότερο για την Κοριτίμπα στην επανάληψη, με το σκορ μάλιστα αρκετά κολακευτικό, καθώς η Βίλα Νόβα είχε σημαντικές ευκαιρίες, όχι για ένα αλλά για περισσότερα τέρματα. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Κοριτίμπα, σε 12 ματς στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο στόπερ Ραφαέλ Λίμα και ο δεξιός μπακ Βινίσιους Κις.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 1-0 για τη Λοντρίνα στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με τη Μπραζίλ Πελότας, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να της δίνει αέρα πέντε βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Κυρίαρχος και με πολλές ευκαιρίες η Λοντρίνα στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και στο οποίο πάντως βρήκε τη λύση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ανύπαρκτο πέναλτι του Νταγκομπέρτο. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Λοντρίνα, σε 12 ματς μακριά από το «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Παουλίνιο Μοσελίν.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Κοριτίμπα και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λοντρίνα, σε όλες τις διοργανώσεις (2η κατηγορία, τοπικό πρωτάθλημα Παραναένσε). Επίσης, πολύ πλούσιο σε φάσεις και γκολ το ματς των δύο ομάδων στον 1ο γύρο στο «Εστάντιο ντο Καφέ», στο οποίο η Λοντρίνα επικράτησε 3-2.

Αρκετή πίεση στην ευάλωτη αμυντικά Κοριτίμπα, ειδικά από την στιγμή που δε μειώνεται η απόσταση της από τις ομάδες της πρώτης τετράδας, όντας, αρκετά εύθραυστο φαβορί, τουλάχιστον βάσει τιμών, σε ντέρμπι περιφέρειας Παραναένσε με την σκληροτράχηλη και ιδιαίτερα παραγωγική το τελευταίο διάστημα, Λοντρίνα. Χαρακτηριστικό άλλωστε, πως η Λοντρίνα βρίσκει δίχτυα για έξι συνεχόμενες αγωνιστικές, ανεξάρτητα έδρας και αποτελέσματος.