Σε ρόλο φαβορί η Πατριότας φιλοξενώντας την Ατλέτικο Ουίλα, ψάχνοντας το δεύτερο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στο Κλαουσούρα.

Σε ρηχά νερά η Πατριότας την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ενβιγκάδο και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της με 1-2, μάλιστα πιο εύκολα σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά πως αντιμετωπίζει πρόβλημα μακριά από το μεγάλο υψόμετρο της Τούνχα.

Παθητική η Πατριότας στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Ενβιγκάδο, βλέποντας την αντίπαλο της να έχει χαμένο πέναλτι στο ένατο λεπτό, αλλά να ανοίγει τελικά το σκορ από τα έντεκα βήματα με εκτέλεση αλά Πανένκα από τον Γκουζμάν στο τριάντα. Με πέναλτι, το τρίτο στο πρώτο ημίχρονο και το 1-1 για την Πατριότας, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με την Ενβιγκάδο όμως να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο πενήντα τέσσερα, διατηρώντας το μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι το φινάλε. Μία νίκη (Τζαγκουάρες 4-0), τρεις ισοπαλίες (Σάντα Φε 0-0, Αμέρικα Κάλι 0-0, Ντεπορτίβο Πάστο 1-1) και μία ήττα (Μιγιονάριος 0-2) για την Πατριότας, σε πέντε ματς στο Κλαουσούρα στο «Ιντεπεντένσια» της Τούνχα, ενώ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, χωρίς νίκη στο Κλαουσούρα η Ατλέτικο Ουίλα (0-2-7), η οποία μάλιστα έρχεται από έξι συνεχόμενες ήττες, σημειώνοντας πως το 0-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Σάντα Φε, αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Αργεντινό, Νέστορ Κραβιότο.

Πολύ πιεσμένη η Ατλέτικο Ουίλα για ακόμα μια φορά, καθώς βρίσκεται οριακά πλέον εκτός επικίνδυνης ζώνης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, με το 0-1 για την Σάντα Φε στο τεσσαρακοστό λεπτό, αδυνατώντας μάλιστα να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο. Μόνο ήττες για την Ατλέτικο Ουίλα, σε τέσσερα ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της (Ντεπορτίβο Κάλι 0-1, Τζούνιορ 0-3, Λα Εκιδάδ 0-1, Ντεπόρτες Τολίμα 0-2), χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, ενώ ντεμπούτο στον πάγκο για τον 39χρονο Ντάιρον Πέρεζ Καγέ.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Πατριότας και τρεις ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ατλέτικο Ουίλα.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και το μεγάλο υψόμετρο, εκτιμώντας επιπλέον, πως η «άσφαιρη» μακριά από το γήπεδο της Ατλέτικο Ουίλα είναι πολύ προσιτός αντίπαλος για την Πατριότας, ώστε η ομάδα της Τούνχα να επιστρέψει στα τρίποντα. Αλλαγή βέβαια στον πάγκο των φιλοξενούμενων, πιστεύοντας όμως πως είναι πολύ μικρό το διάστημα από τότε που ανέλαβε ο Ντάιρον Πέρεζ Καγέ για να αλλάξει δραματικά τα κακώς κείμενα στη νέα του ομάδα.