Μονομαχία με φόντο την παραμονή στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό, με την τοπική Σαπεκοένσε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 16η θέση με 28 βαθμούς, τρεις λιγότερους, από την 13η σημερινής της αντίπαλο.

Δύο συνεχόμενες πολύτιμες εντός έδρας νίκες για την Σαπεκοένσε, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1), πρώτα σε βάρος της Ατλέτικο Παραναένσε και ακολούθως κόντρα στην Ιντερνασιονάλ, πραγματοποιώντας μάλιστα σε αμφότερες τη μεγάλη ανατροπή.

Πιο συγκεκριμένα, 0-1 πίσω στο σκορ στο εξήντα ένα στο ματς με την Ατλέτικο Παραναένσε, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ της αντιπάλου της στο εβδομήντα οκτώ, με το σπουδαίο από βαθμολογικής πλευράς 2-1, δύο λεπτά πριν το φινάλε με πέναλτι του Λεάντρο Περέιρα. Ακόμα πιο δραματική η νίκη της σε βάρος της Ιντερνασιονάλ, με το 0-1 στο είκοσι επτά, το 1-1 στο τριάντα επτά με τον Λεάντρο Περέιρα, με το 2-1 από τον ίδιο, στο ογδόντα δύο με πέναλτι, με σημείο αναφοράς, πως η αντίπαλος της αστόχησε από τα έντεκα βήματα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα για την Σαπεκοένσε, σε 12 ματς στο Μπραζιλεϊράο στην «Αρένα Κοντά», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Ραφαέλ Τιερί.

Στον αντίποδα, μέτρια εμφάνιση την προηγούμενη αγωνιστική και ήττα με 1-3 στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» της Κοριτίμπα από την τοπική Ατλέτικο Παραναένσε, με την Φλουμινένσε να έχει το μυαλό της και στο ματς του Κόπα Σουνταμερικάνα με τη Ντεπορτίβο Κουένκα, χωρίς αυτό πάντως να αποτελεί άλλοθι.

Η ομάδα πάντως του 63χρονου Μαρσέλο Ολιβέιρα, μετρίασε τις εντυπώσεις, με το 2-0 που ακολούθησε μέσα στο Εκουαδόρ σε βάρος της Ντεπορτίβο Κουένκα, στην πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων για την φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Φλουμινένσε, σε 13 εκτός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σαπεκοένσε και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Φλουμινένσε.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Σαπεκοένσε στην «Αρένα Κοντά», η οποία έρχεται από δύο συνεχόμενες ανατροπές και η οποία έχει το προβάδισμα σήμερα απέναντι στην απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά Φλουμινένσε.