Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής, με την Ράσινγκ σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας απέναντι στην σκληροτράχηλη και αήττητη, Ουνιόν, το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να ανακτήσει την κορυφή.

Στην 2η θέση και το -1 από την πρωτοπόρο πλέον Ατλέτικο Τουκουμάν η Ράσινγκ, με την «ακαδημία» πάντως με ένα ματς λιγότερο, έχοντας την ευκαιρία, όπως προαναφέρθηκε, με τρίποντο να βρεθεί εκ νέου στην κορυφή. Τέσσερις συνεχόμενες νίκες για την Ράσινγκ, μάλιστα με μηδέν παθητικό, μετά και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Λανούς, με μόνη απώλεια βαθμών, από το 2-2 της πρεμιέρας στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν, όπου είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει, τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Καλύτερη της Λανούς η Ράσινγκ για ογδόντα λεπτά, ανοίγοντας δίκαια το σκορ στο πενήντα επτά με το διαγώνιο σουτ του Κριστάλδο, έχοντας μάλιστα σπουδαίες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Αδικαιολόγητη πάντως, η καθίζηση της στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έδωσε την ευκαιρία στη Λανούς, να αγγίξει δύο φορές από το πουθενά την ισοφάριση. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αήττητη η Ουνιόν στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, φτάνοντας την περασμένη εβδομάδα στο δεύτερο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, με το 2-1 φιλοξενώντας την Ταγέρες, μετά φυσικά από το εντός 1-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Αλντοσίβι. Ενδιάμεσα αυτών, 1-1 στην έδρα της Σαν Μαρτίν Τουκουμάν, το ίδιο σκορ φιλοξενώντας την Σαν Λορέντζο, ενώ 0-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους της Σάντα Φε με την Κολόν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ταγέρες, ο γκολκίπερ Φερνάντες, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο έβδομο λεπτό, με το σκορ φυσικά στο 0-0, το οποίο μάλιστα εκτέλεσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Το 0-1 τελικά για την Ταγέρες στο τριάντα ένα από τον Αρίας, με άμεση όμως την «απάντηση» της Ουνιόν, με το 1-1, ένα λεπτό αργότερα με τον Τρογιάνσκι. Ελαφρώς καλύτερη και πιο τυχερή η Ουνιόν στην επανάληψη, με το 2-1 στο εβδομήντα οκτώ από τον Σολδάνο, σημειώνοντας πως δύο λεπτά νωρίτερα η ομάδα της Σάντα Φε είχε αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Ουνιόν το 2012, ενώ «απάντηση» με το ίδιο σκορ για την Ράσινγκ, ένα χρόνο αργότερα, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Πρεσιντέντε Περόν».

Ιδιαίτερα κυνική το τελευταίο διάστημα η Ράσινγκ, εκτιμώντας πως μπορεί να φτάσει στο πέμπτο της συνεχόμενο τρίποντο και να ανακτήσει φυσικά την κορυφή, παρά το γεγονός πως υπάρχει απέναντι η σκληροτράχηλη και αήττητη, όπως προαναφέρθηκε, στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, Ουνιόν Σάντα Φε.