Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στο Κλαουσούρα, με κάθε θετικό αποτέλεσμα να είναι πολύτιμο για την Ενβιγκάδο, η οποία βρίσκεται χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, την στιγμή που η Αμέρικα Κάλι με νίκη θα βρεθεί, έστω και οριακά, εντός της πρώτης οκτάδας.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Ενβιγκάδο την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ατλέτικο Νασιονάλ και εντός προγράμματος η ήττα της με 1-3, παρά το γεγονός πως στάθηκε καλά και κοίταξε στα μάτια τη «μεγάλη» αντίπαλο της.

Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο Νασιονάλ στο είκοσι, με την κοντινή κεφαλιά του Τόρες, με άμεση όμως την «απάντηση» της Ένβιγκάδο, με το 1-1 στο εικοστό τέταρτο λεπτό, από την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μορένο. Παρόλα αυτά, άστοχη στην συνέχεια στις ευκαιρίες που της επέτρεψαν οι γηπεδούχοι, με την Ατλέτικο Νασιονάλ να την «τιμωρεί» στο εβδομηκοστό έκτο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Ενβιγκάδο, σε πέντε ματς στο Κλαουσούρα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Αμέρικα, μετά και το εύκολο 3-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Πάστο, βλέποντας την ομάδα του Κάλι να ανεβαίνει αθόρυβα στον βαθμολογικό πίνακα, αξιώνοντας πλέον, θέση στην πρώτη οκτάδα.

Ανώτερη η Αμέρικα Κάλι της Ντεπορτίβο Πάστο στη μεταξύ τους μονομαχία, ανοίγοντας το σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό, με την κεφαλιά του 26χρονου Βενεζουελάνου επιθετικού, Αριστιγκουΐέτα (φωτό). Το 2-0 από τον Καμπρέρα στο τριάντα τρία, βλέποντας μάλιστα την Αμέρικα Κάλι να είναι ορεξάτη και να ψάχνει περισσότερα τέρματα, ακόμα και μετά το 3-0 από το πέναλτι του Πέρες στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό. Η μείωση του σκορ τελικά από τη Ντεπορτίβο Πάστο, ένα λεπτό πριν το φινάλε, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Αμέρικα Κάλι, σε τέσσερα ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ενβιγκάδο, τρεις για την Αμέρικα Κάλι και δύο ισοπαλίες, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Η αλήθεια είναι πως το momentum δείχνει Αμέρικα Κάλι, η οποία μάλιστα συνοδεύεται από μία αρκετά δελεαστική τιμή. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς κίνητρο υπάρχει και για την Ενβιγκάδο, ειδικά από την στιγμή που αγωνίζεται εντός, ενώ και η Αμέρικα από την πλευρά της, δεν «σκότωσε» και θηρία τις τρεις προηγούμενες αγωνιστικές, επικρατώντας κατά σειρά των Τζαγκουάρες, Μπουκαραμάνγκα και Ντεπορτίβο Πάστο.