Πολύ σπουδαία βαθμολογικά αναμέτρηση, ειδικά μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στον 4ο όμιλο, με τη Λοκομοτίβ να έρχεται από το βαρύ 0-3 στην Πόλη από την Γαλατά και την Σάλκε από το 1-1 φιλοξενώντας την Πόρτο.

Το εκτός περιοχής σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες, αυτό που έβαλε μπροστά στο σκορ την Γαλατά, στο ένατο μόλις λεπτό, στο ματς της Πόλης, βλέποντας όμως τη Λοκομοτίβ να κυριαρχεί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αδυνατώντας όμως, παρά τις ευκαιρίες που είχε, να φτάσει στην ισοφάριση. Αδικαιολόγητο μπλακ άουτ πάντως για την πρωταθλήτρια Ρωσίας στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην Γαλατά να πάρει τα ηνία του ματς και με δύο ακόμα τέρματα, να μετατρέψει μια αγχωτική, τουλάχιστον όπως φαινόταν στο πρώτο μέρος, νίκη, σε ένα απρόσμενο θρίαμβο.

Εντός συνόρων, από δύο συνεχόμενες αγχωτικές νίκες η Λοκομοτίβ, με πρώτη το εκτός 3-2 στην παράταση σε βάρος της 2ης κατηγορίας, Μπάλτικα, στο οποίο ισοφάρισε στην κανονική του διάρκεια, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τον Έντερ και το 2-0 του Σαββάτου για το πρωτάθλημα, φιλοξενώντας την Αχμάτ Γκρόζνι. Δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο στο συγκεκριμένο ματς, ανεβαίνοντας στην 7η θέση και το -10 από την πρωτοπόρο Ζενίτ. Εκτός αποστολής για σήμερα ο μέσος Ρίμπους, ο Περουβιανός χαφ – εξτρέμ, Φαρφάν (φωτό) και ο επιθετικός Σμολόφ, ενώ σημείο αναφοράς πως ο 30χρονος στόπερ Χέβεντες, θα βρεθεί αντιμέτωπος κόντρα στην παραπάνω από μια δεκαετία, πρώην ομάδα του, στην οποία διετέλεσε και αρχηγός.

Στον αντίποδα, 1-1, όπως προαναφέρθηκε, φιλοξενώντας την Πόρτο, με την Σάλκε να έχει δικαιολογημένα παράπονα για το πέναλτι φάντασμα με το οποίο ισοφάρισε στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό η αντίπαλος της. Νωρίτερα, χαμένο πέναλτι από τον Άλεξ Τέγες για τους «δράκους» στο δέκατο τρίτο λεπτό, ενώ μπροστά στο σκορ η Σάλκε με το ψύχραιμο πλασέ του Εμπολό, στο εξήντα τέσσερα. Εντός συνόρων, 1-0 το Σάββατο φιλοξενώντας τη Μάιντζ, σπάζοντας το ρόδι στην 6η αγωνιστική, έχοντας προηγηθεί πέντε ήττες στα ισάριθμα πρώτα της ματς στην φετινή Μπουντεσλίγκα. Σταθερά εκτός οι αμυντικοί Σταμπουλί και Οτσίπκα, ενώ με πρόβλημα και οι μέσοι Αρίτ και Σεπφ.

Προϊστορία: Τρεις ήττες για τη Λοκομοτίβ, σε ισάριθμα ματς φιλοξενώντας ομάδες της Γερμανίας, με βαρύ 0-5 το 1996 από τη Μπάγερν, 0-1 το 1998 από την Στουτγάρδη, ενώ 1-2 το 2003 από τη Ντόρτμουντ. Επικράτηση με 1-0 για την Σάλκε το 2017 σε βάρος της Κράσνονταρ, στη μοναδική της επίσκεψη στο παρελθόν στην Ρωσία.

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο ότι η Σάλκε έχει περισσότερες παραστάσεις στην κορυφαία συλλογική διοργάνωση της Ευρώπης και είναι μπαρουτοκαπνισμένη σε ματς σαν το σημερινό. Πολύ άσχημο βέβαια το ξεκίνημα της στη Μπουντεσλίγκα, αλλά μιλάμε για μια εντελώς διαφορετική διοργάνωση, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές στο παρελθόν που δεν πάει καλά εντός συνόρων, αλλά καταφέρνει την ίδια ώρα να πετυχαίνει σπουδαίες νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ.