Σε ρόλο φαβορί η Ατλέτικο φιλοξενώντας την Κλαμπ Μπριζ, με τους «ροχιμπλάνκος» να ψάχνουν το δεύτερο τους τρίποντο σε ισάριθμα ματς στον 1ο όμιλο, μετά το 2-1 της πρεμιέρας στο Πριγκηπάτο σε βάρος της Μονακό.

Η ποιότητα της Ατλέτικο, αυτή που έκανε την διαφορά στην πρεμιέρα στο ματς με τη Μονακό, στο οποίο οι «ροχιμπλάνκος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο δέκατο όγδοο λεπτό και στο οποίο όμως πραγματοποίησαν την ανατροπή στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), με την κεφαλιά του Χιμένες. Η ισοφάριση νωρίτερα, με τον Ντιέγκο Κόστα στο τριακοστό πρώτο λεπτό, με την Ατλέτικο να κρατάει εύκολα στην επανάληψη το υπέρ της αποτέλεσμα. Σημείο αναφοράς επίσης, πως στον πάγκο της Ατλέτικο κάθισε ο Χερμάν Μπούργκος, καθώς ο Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν τιμωρημένος.

Εντός συνόρων, 0-0 στο ντέρμπι της Μαδρίτης το Σάββατο που μας πέρασε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με την Ρεάλ, ανεβαίνοντας στην 4η θέση και το -2 από την κορυφή, παραμένοντας ταυτόχρονα αήττητη για έκτη σερί χρονιά σε ματς πρωταθλήματος στην έδρα της «μισητής» της συμπολίτισσας. Σταθερά εκτός ο διεθνής Μαυροβούνιος δεξιός μπακ Σάβιτς, χωρίς πλέον να επηρεάζει, ενώ επιστροφή στον πάγκο για τον Ντιέγκο Σιμεόνε. Σταθερό επίσης και το 4-4-2 για την Ατλέτικο, με τους Ντιέγκο Κόστα και Γκριεζμάν (φωτό), να αποτελούν και σήμερα το δίδυμο την γραμμή κρούσης και ταυτόχρονα ένα απο τα καλύτερα επιθετικά δίδυμα της Ευρώπης.

Στον αντίποδα, οδυνηρό 0-1 φιλοξενώντας τη Ντόρτμουντ, με την Κλαμπ Μπριζ καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του συγκεκριμένου ματς και με σημαντικές ευκαιρίες, αλλά την αντίπαλο της αυτή που έφτασε στη νίκη με πολύ τυχερό τρόπο, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Οδυνηρός επίσης και ο αποκλεισμός που ακολούθησε στον 6ο γύρο του κυπέλλου από το 0-2 στην έδρα της 3ης κατηγορίας Ντάινζε, βγάζοντας όμως σημάδια αντίδρασης με το επιβλητικό 4-0 στο εντός έδρας ντέρμπι του Σαββάτου με την συμπολίτισσα Σερκλ, το οποίο την διατήρησε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Εκτός αποστολής ο 26χρονος Ιρανός επιθετικός, Ριζάι.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ατλέτικο, μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-2), σε ισάριθμα ματς φιλοξενώντας την Κλαμπ Μπριζ, με πρώτη το 1978, για το κύπελλο τότε Πρωταθλητριών και δεύτερη το 1992 στο Κυπελλούχων. Άξιο αναφοράς, πως και στις δύο αυτές μονομαχίες τους, η πρόκριση, λόγω των εκτός έδρας γκολ, πήγε στην Κλαμπ Μπριζ, η οποία επικράτησε στην έδρα της 2-0 το 1978 και 2-1 το 1992.

Φαβορί η Ατλέτικο, αλλά χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που την συνοδεύει, με απόλυτα λογικό το να στραφούμε σε ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.