Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για την φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τη Μπαΐα με μικρό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1 από το πρώτο μεταξύ τους ματς στο Σαλβαντόρ.

Απαραίτητη σημείωση, πως στην φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Μποταφόγκο με 2-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα προημιτελικά με τη νικήτρια του ζευγαριού Ατλέτικο Παραναένσε – Καράκας.

Το ξερό, εντός περιοχής σουτ του Ραμίρες, αυτό που έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μπαΐα στο ματς στο Σαλβαντόρ, στο τέταρτο μόλις λεπτό, βλέποντας στην συνέχεια να υπάρχουν σπουδαίες ευκαιρίες, εκατέρωθεν, μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τη Μποταφόγκο μάλιστα να έχει δύο δοκάρια. Καλύτερη στην επανάληψη η Μποταφόγκο, με το 2-0 όμως από τη Μπαΐα, κόντρα στην ροή του αγώνα, με αρκετά τυχερό τρόπο από τον Κλέιτον, στο εξήντα, ενώ η μείωση του σκορ, δύο λεπτά αργότερα, από το κοντινό πλασέ του Ροντρίγκο Πιμπάο. Με παίκτη λιγότερο η Μπαΐα στο τελευταίο τέταρτο του ματς, λόγω της αποβολής του τιμωρημένου για σήμερα, αριστερού μπακ, Λέο, με τη Μποταφόγκο όμως να αδυνατεί να φτάσει στην ισοφάριση παρά την υπεροχή της και το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Ανατροπή στον προηγούμενο γύρο για τη Μποταφόγκο σε βάρος της Νασιονάλ Ασουνσιόν, με 1-2 το πρώτο μεταξύ τους ματς στην πρωτεύουσα της Παραγουάης και 2-0 ακολούθως στον επαναληπτικό στο Ρίο. Εντός συνόρων, 2-2 την Κυριακή φιλοξενώντας την Σάο Πάολο, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό τη Μποταφόγκο να ανεβαίνει στην 12η θέση και το +4 από την επικίνδυνη ζώνη και την αντίπαλο της ταυτόχρονα, να γκρεμίζεται από την κορυφή.

Στον αντίποδα, πρόκριση σε βάρος της Σέρο στον προηγούμενο γύρο για τη Μπαΐα, επικρατώντας 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Σαλβαντόρ, αποσπώντας ακολούθως ισοπαλία με 1-1 στον επαναληπτικό στο Μοντεβιδέο. Εντός συνόρων, 0-0 το Σάββατο που μας πέρασε φιλοξενώντας την Φλαμένγκο, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να την διατηρεί στην 14η θέση και οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μποταφόγκο, δύο για τη Μπαΐα και μία ισοπαλία, στα έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο.

Εκτίμηση μου, πως ο παράγοντας έδρα, θα είναι αυτός που θα κάνει την διαφορά και στην δεύτερη μονομαχία των δύο ομάδων. Καλύτερη, επίσης, η Μποταφόγκο στο πρώτο ματς στο Σαλβαντόρ, με «μαγική» εικόνα το 2-1 της Μπαΐα, με την ομάδα του Ρίο ικανή για μία ακόμα ανατροπή μετά από αυτή του προηγούμενου γύρου σε βάρος της Νασιονάλ Ασουνσιόν.