Πολύ σπουδαία βαθμολογικά η συγκεκριμένη αναμέτρηση, ειδικά μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στον 7ο όμιλο, με την Σπαρτάκ να έρχεται από το 0-2 στην Βιέννη από την Ραπίντ και την Βιγιαρεάλ από το 2-2 φιλοξενώντας την Ρέιντζερς.

Σε ρηχά νερά η Σπαρτάκ Μόσχας στο ματς της πρεμιέρας της φάσης των ομίλων στην Βιέννη με την Ραπίντ, έχοντας μόλις μία ευκαιρία στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου και μία ακόμη στην επανάληψη, όταν όμως είχε δεχθεί τα δύο τέρματα από την αντίπαλο της, στο πεντηκοστό και εξηκοστό όγδοο λεπτό. Εντός συνόρων, πρόκριση στους «16» του κυπέλλου με το εκτός 1-0 σε βάρος της 3ης κατηγορίας, Τσερνομόρετς, ενώ στην 5η θέση του πρωταθλήματος και το -7 από την πρωτοπόρο Ζενίτ μετά το 0-1 της Κυριακής φιλοξενώντας την Ροστόφ. Σταθερά εκτός ο Γάλλος στόπερ Ζιγκό, ενώ τιμωρημένοι ο μέσος Ερεμένκο και ο Βραζιλιάνος επιθετικός Λουίζ Αντριάνο.

Στον αντίποδα, οδυνηρό, τουλάχιστον όπως προήλθε, 2-2 φιλοξενώντας την Ρέιντζερς, σε ένα ματς όπου η Βιγιαρεάλ είδε την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, στις ισάριθμες αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες. Το 1-0 από το εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Μπάκα (φωτό), με την έναρξη σχεδόν του ματς, με αυτό μάλιστα να είναι ότι πιο σημαντικό υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο ενώ πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Βιγιαρεάλ και στην επανάληψη, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0. Παρόλα αυτά, το 1-1 στο εξήντα επτά, το 2-1 για την Βιγιαρεάλ, δύο λεπτά αργότερα, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Ζεράρ Μορένο, με την «τιμωρία» της όμως από την αντίπαλο της να έρχεται από τον Λάφερτι στο εβδομήντα έξι. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 0-1 της Κυριακής φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Βαγιαδολίδ, με το οποίο «υποχώρησε» στην 12η θέση της LaLiga και στο -6 από την κορυφή. Πάγια εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζουν, οι μέσοι Χάβι Φουέγκο, Κάσερες και Μπρούνο Σοριάνο.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες το 2005, στον 3ο γύρο του κυπέλλου Ιντερτότο, βλέποντας την πρόκριση να πηγαίνει σε ισπανικά χέρια. Πιο συγκεκριμένα, 1-0 για την Βιγιαρεάλ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Ισπανία, ενώ 2-2 ακολούθως ο επαναληπτικός στη Μόσχα.

Σε ρηχά νερά η Σπαρτάκ, τόσο στο εντός 0-0 με τον ΠΑΟΚ, στον μεταξύ τους επαναληπτικό στον 3ο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όσο και στο 0-2 στην Βιέννη από την Ραπίντ, εκτιμώντας πως θα πρέπει να βελτιώσει πολλά πράγματα, για να φτάσει σε θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό ματς. Η αλήθεια βέβαια είναι πως και η Βιγιαρεάλ από την πλευρά της δεν δείχνει σταθερότητα και δεν πείθει. Παρόλα αυτά, αρκετά ποιοτικό το ρόστερ της, έχοντας τις δυνατότητες να εκμεταλλευτεί τόσο τα προβλήματα όσο και το ρίσκο που είναι «υποχρεωμένη» να πάρει η Σπαρτάκ.