Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο σπουδαίες αυτές ομάδες, για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, με τη Μπόκα Τζούνιορς με σημαντικό προβάδισμα μετά το υπέρ της 2-0, από το πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Μπομπονέρα».

Απαραίτητη σημείωση, πως στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Κρουζέιρο με 2-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά με την Παλμέιρας.

Περισσότερη κατοχή μπάλας και φλυαρία, αυτά που χαρακτήρισαν τη Μπόκα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Μπομπονέρα», στο οποίο πάντως βρέθηκε 1-0 μπροστά στο σκορ, χωρίς να είναι καλύτερη της αντιπάλου της, με το κοντινό πλασέ του Ζάρατε, στο τριακοστό έκτο λεπτό. Δυνατό ξεκίνημα για την Κρουζέιρο στην επανάληψη, έχοντας σπουδαία ευκαιρία στο πενήντα πέντε για το 1-1, δοκάρι ακολούθως για τη Μπόκα, ενώ άδικη αποβολή του στόπερ των φιλοξενούμενων Ντεντέ, στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό, με το διαιτητή μάλιστα να χρησιμοποιεί και το VAR. Μια απόφαση, που αποδείχθηκε πολύ καθοριστική για την εξέλιξη του υπόλοιπου ματς, καθώς η Μπόκα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έφτασε από το πουθενά στο 2-0, με ένα ξερό σουτ του Πέρες, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε.

Δύσκολη πρόκριση στα προημιτελικά για την Κρουζέιρο, «επιβιώνοντας» στον «εμφύλιο» με την Φλαμένγκο, με 2-0 το πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Μαρακανά», παίζοντας με την φωτιά ακολούθως στον επαναληπτικό στο Μπέλο Οριζόντε όπου ηττήθηκε 0-1. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 1-3 του πρωταθλήματος την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Παλμέιρας, το οποίο την διατήρησε στην 7η θέση και το -8 από την πρώτη εξάδα, ενώ επιτυχία σίγουρα η πρόκριση της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του κυπέλλου. Διπλός ο τελικός του κυπέλλου με την Κορίνθιανς, με την Κρουζέιρο να υπερασπίζεται το στέμμα της απέναντι στην «τιμάο», με την πρώτη μεταξύ τους μονομαχία σε μία εβδομάδα στο Μπέλο Οριζόντε.

Στον αντίποδα, κανένα απολύτως πρόβλημα για τη Μπόκα στην φάση των «16» απέναντι στη Λιμπερτάδ, επικρατώντας 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Μπομπονέρα» και 4-2 ακολούθως στον επαναληπτικό στην Παραγουάη. Εντός συνόρων, 3-1 την Κυριακή φιλοξενώντας την Κολόν, το οποίο την διατήρησε στην 5η θέση και το -6 από την πρωτοπόρο Ράσινγκ και το οποίο μετρίασε τις εντυπώσεις από τον οδυνηρό αποκλεισμό που είχε προηγηθεί στο κύπελλο από την Χιμνάσια.

Προϊστορία: Πρώτη κόντρα των δύο σπουδαίων αυτών ομάδων το 1977 στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, με την Κρουζέιρο να επικρατεί 1-0 στο Μπέλο Οριζόντε, «ισοφαρίζοντας» το 0-1 του πρώτου ματς στο «Μπομπονέρα», αλλά να είναι άτυχη ακολούθως στην διαδικασία των πέναλτι (4-5). Επόμενη «διπλή» κόντρα το 1994, με την Κρουζέιρο να πετυχαίνει δύο νίκες στην φάση των ομίλων, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-1). Τρίτη και τελευταία κόντρα το 2008, για την φάση των «16» τότε της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής, με τη Μπόκα να φτάνει στην πρόκριση επικρατώντας 2-1 τόσο στο «Μπομπονέρα» όσο και στο «Μινεϊράο».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά, ανεξάρτητα του αν η Κρουζέιρο καταφέρει ή όχι να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή.