Το μεγάλο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, αυτό που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής στη LaLiga, βρίσκοντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 15η θέση με επτά βαθμούς, έναν λιγότερο, από την 13η σημερινή της αντίπαλο. Απαραίτητη σημείωση πάντως, πως η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχει ένα ματς λιγότερο.

Άξιο αναφοράς για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, πως το μοναδικό της, μέχρι τώρα, τρίποντο, ήρθε στην πρεμιέρα, στο 2-1 φιλοξενώντας τη Λεγκανές, με το νικητήριο τέρμα μάλιστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μουνιαΐν. Πέντε ματς χωρίς νίκη από τότε, με επιτυχίες πάντως σε αυτό το διάστημα, το 1-1 φιλοξενώντας την Ρεάλ, το 2-2 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» κόντρα στη Μπέτις όπως φυσικά και το εκτός 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της πρωταθλήτριας και πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα.

Χωρίς να νιώσει κανένα απολύτως κίνδυνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπαρτσελόνα η Αθλέτικ Μπιλμπάο, καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξει αθόρυβα το σκορ, στο τεσσαρακοστό λεπτό, με το κοντινό πλασέ του Ντε Μάρκος. Απόλυτα λογική η οπισθοχώρηση της στην επανάληψη, επιτρέποντας σημαντικές ευκαιρίες στη «μεγάλη» αντίπαλο της, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, με το 1-1 τελικά έξι λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη (Λεγκανές 2-1), δύο ισοπαλίες (Ουέσκα 2-2, Ρεάλ 1-1) και μία ήττα (Βιγιαρεάλ 0-3) για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε τέσσερα ματς στη LaLiga στο «Σαν Μαμές», ενώ σταθερά εκτός ο αριστερός μπακ – χαφ Λέκουε.

Στον αντίποδα, 0-1 φιλοξενώντας την Βαλένθια και προβληματισμός στην Σοσιεδάδ, καθώς έχει μόλις ένα βαθμό στο «Ανοέτα», την στιγμή που μετρά επτά μακριά από αυτό. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με την Βαλένθια πάντως πιο ουσιαστική, ανοίγοντας το σκορ με το κοντινό πλασέ του Γκαμέιρο στο τριακοστό έκτο λεπτό. Δύο πρόσωπα ακολούθως από την Σοσιεδάδ στην επανάληψη, βλέποντας την βασκική ομάδα να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά να εγκαταλείπει κάθε προσπάθεια μετά το εξηκοστό έβδομο λεπτό, καθώς άδειασε ψυχολογικά στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, στο χαμένο πέναλτι του Βραζιλιάνου επιθετικού, Γουίλιαν Ζοσέ.

Δύο νίκες (Βιγιαρεάλ 2-1, Ουέσκα 1-0), μία ισοπαλία (Λεγκανές 2-2) και μία ήττα (Έιμπαρ 1-2) για την Σοσιεδάδ, σε τέσσερα ματς στη LaLiga μακριά από το «Ανοέτα», ενώ αρκετά τα προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι. Πιο συγκεκριμένα, με πρόβλημα ο στόπερ Ντιέγκο Γιορέντε, ο δεξιός μπακ Χοσέμπα Θαλδούα, οι μέσοι Γιανουζάι και Μικέλ Μερίνο και ο επιθετικός Μερκελάνθ, ενώ τιμωρημένοι ο αριστερός πλάγιος αμυντικός Ερνάντες και ο φορ Χουάνμι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, δύο για την Σοσιεδάδ και τρεις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου στο μεγάλο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, καθώς σε μια τέτοια αναμέτρηση, η φόρμα, η προϊστορία, η έδρα αλλά και οι απουσίες περνάνε σε δεύτερη μοίρα.