Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» για την εντός επικίνδυνης ζώνης, Σπορτ Ρεσίφε, την στιγμή που η Ιντερνασιονάλ με νίκη θα βρεθεί μόνη πρώτη, στο +3 από την Παλμέιρας.

Βαρύ 2-5 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο, στην «πρώτη» μάλιστα στον πάγκο για τον 53χρονο Μίλτον Μέντες, βλέποντας την Σπορτ Ρεσίφε να παραμένει χωρίς τρίποντο για πέντε αγωνιστικές και να εδραιώνεται πλέον στην επικίνδυνη ζώνη.

Μπροστά στο σκορ η Σπορτ Ρεσίφε στο ματς στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο από αυτογκόλ των γηπεδούχων στο έβδομο μόλις λεπτό, βλέποντας όμως να κάνει τραγικά λάθη στην συνέχεια, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πετύχει τέσσερα τέρματα με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Με παίκτη λιγότερο μάλιστα από το τριακοστό τρίτο λεπτό, προσπαθώντας στην επανάληψη να μην πάρει διαστάσεις η έκταση του σκορ. Η μείωση του σκορ με περίτεχνη κεφαλιά του Μισέλ Μπάστος στο πενήντα επτά, ενώ το πέμπτο τέρμα της Ατλέτικο Μινέιρο στο εβδομηκοστό λεπτό. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σπορτ Ρεσίφε, σε 13 ματς πρωταθλήματος στο «Ίλια ντο Ρετίρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Ντουρβάλ.

Στον αντίποδα, πολύτιμο και ταυτόχρονα αγχωτικό 2-1 φιλοξενώντας την Βιτόρια, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Ιντερνασιονάλ να μοιράζεται την κορυφή με την Παλμέιρας και να βρίσκεται πλέον στο +1 από την Σάο Πάολο και το +3 από την Γκρέμιο.

Τραγικό λάθος και αυτογκόλ από τον στόπερ, Έμερσον Σάντος, στο δεύτερο μόλις λεπτό, δίνοντας την ευκαιρία στην Βιτόρια να βρεθεί ανέλπιστα μπροστά στο σκορ, με την Ιντερνασιονάλ στην συνέχεια να κατασκηνώνει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην εστία της αντιπάλου της. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με το 1-1 με την εκπληκτική κεφαλιά του Λεάντρο Νταμιάο στο εξήντα τρία, ενώ η ολική ανατροπή από την Ιντερνασιονάλ, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, από ανύπαρκτο πέναλτι του Ντ΄Αλεσάντρο, το οποίο προήλθε από εκτός περιοχής χέρι παίκτη της Βιτόρια. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ιντερνασιονάλ, σε 14 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Μπέιρα Ρίο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο Αργεντινός στόπερ Κουέστα και ο μέσος Εντενίλσον.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σπορτ Ρεσίφε, δύο για την Ιντερνασιονάλ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ίλια ντο Ρετίρο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Προβληματική η εικόνα της Σπορτ Ρεσίφε, ακόμα και μετά την αλλαγή στον πάγκο της, την στιγμή μάλιστα που η πίεση ολοένα και αυξάνει, καθώς το τρένο της παραμονής δείχνει να απομακρύνεται. Εκτίμηση μου, πως αν η Ιντερνασιονάλ είναι προσεκτική και κρατήσει πίσω το μηδέν, μπροστά θα βρει τον τρόπο να εκμεταλλευτεί τα πολλά κενά στα μετόπισθεν των γηπεδούχων.