Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης, το οποίο ολοκληρώνει το σημερινό πρόγραμμα στη LaLiga, με τη Λεγκανές και την Ράγιο Βαγιεκάνο εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 20η και 18η θέση, αντίστοιχα.

Ξεκινώντας από την πλευρά των γηπεδούχων, ιδιαίτερα οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» από τη Μπέτις, το οποίο διατήρησε τη Λεγκανές στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ένα ματς, με μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού τις καλές φάσεις, με τη Μπέτις να ψάχνει πιο ορθολογικά το γκολ, την στιγμή που η Λεγκανές προσπαθούσε να «κλέψει» το τρίποντο με μακρινά σουτ. Το τέρμα που έκανε τελικά την διαφορά για τη Μπέτις, ένα λεπτό πριν το φινάλε, σε μια πολύ γρήγορη κόντρα, βλέποντας τους γηπεδούχους να «τιμωρούν» ουσιαστικά την αφέλεια της Λεγκανές που συνέχισε να έχει ψηλά τις γραμμές της. Μία νίκη (Μπαρτσελόνα 2-1), μία ισοπαλία (Σοσιεδάδ 2-2) και το 0-1 από την Βιγιαρεάλ για τη Λεγκανές, σε τρία ματς στη LaLiga στο «Μπουτάρκε», ενώ σταθερά εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζουν, ο Αργεντινός στόπερ Μουνιός, ο συμπατριώτης του μέσος Σιμανόφσκι και ο επιθετικός Αρνάιθ.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2), πρώτα στο «Ανοέτα» κόντρα στην Σοσιεδάδ και ακολούθως την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Εσπανιόλ, με απαραίτητη σημείωση για την Ράγιο Βαγιεκάνο, πως έχει ένα ματς λιγότερο.

Περίτεχνη ατομική προσπάθεια και ξερό εκτός περιοχής σουτ από τον Ραούλ ντε Τομάς, για το 1-0 κόντρα στην Εσπανιόλ, στο έκτο μόλις λεπτό, αλλά αρκετά λάθη ακολούθως στο κέντρο της άμυνας, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να «απαντήσει» με δύο τέρμα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Το 2-2, με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης (47΄) από το πέναλτι του Κακουτά, με την Ράγιο Βαγιεκάνο όμως να μη μπορεί να φτάσει στην ανατροπή, παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που είχε μέχρι το φινάλε. Μία νίκη (Ουέσκα 1-0), μία ισοπαλία (Σοσιεδάδ 2-2) και το 0-1 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» από την Ατλέτικο για την Ράγιο Βαγιεκάνο, σε τρία ματς στη LaLiga μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Η σημερινή, θα είναι η πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Λεγκανές.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία που έχει χαρακτήρα μίνι ντέρμπι, ειδικά από την στιγμή που μιλάμε για δύο απρόβλεπτες και ευάλωτες αμυντικά ομάδες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.