Ντέρμπι μίσους της Γκοϊανίας, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και την Βίλα Νόβα στους 44 βαθμούς και το -4 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Αβαΐ, αμφότερες βέβαια με στόχο το τρίποντο στην σημερινή μεταξύ τους μονομαχία, καθώς ο ένας βαθμός δεν τις εξυπηρετεί.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, μετά και το 2-2 της περασμένης εβδομάδας στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» της Φλοριανόπολις και τη μονομαχία της με την τοπική Φιγκεϊρένσε, με θετικό πάντως για την ομάδα της Γκοϊανίας, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα.

Πίσω στο σκορ η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο ματς στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», στο τρίτο μόλις λεπτό, με άμεση την «απάντηση» της όμως, στο δεκατέσσερα, με την κοντινή προβολή του Τιάγκο Σάντος, σε μια φάση διαρκείας μπροστά στο τέρμα της αντιπάλου της. Μπροστά στο σκορ μάλιστα, με την έναρξη της επανάληψης (46΄), με τον Χούλιο Σέζαρ να προωθεί την μπάλα στο άδειο σχεδόν τέρμα των γηπεδούχων, βλέποντας στην συνέχεια την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε να έχει ευκαιρίες και για ένα τρίτο γκολ. Παρόλα αυτά, η έλλειψη καθαρού μυαλού και η βιασύνη της να «τελειώσει» το ματς, έφερε το 2-2, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τον «δράκο», σε 14 εντός έδρας ματς, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Κάτι ανάλογο και για την Βίλα Νόβα, η οποία δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τετράδα παρά το γεγονός πως πήρε ένα μόλις βαθμό σε δύο συνεχόμενα ντέρμπι ανόδου, καθώς γνώρισε την ήττα με 0-2 στην έδρα της Φορταλέζα και έμεινε στο 1-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Γκουαρανί. Σε ρηχά νερά η Βίλα Νόβα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκουαρανί, στο οποίο απείλησε με λίγα μακρινά σουτ και στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Παρόλα αυτά, αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας στο εξήντα με τον Ραφαέλ Σίλβα, έχοντας στην συνέχεια ευκαιρίες για την ολική ανατροπή, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βίλα Νόβα, σε 15 εκτός έδρας ματς, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Νάιλορ.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, τρεις για την Βίλα Νόβα και δύο ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (2η κατηγορία, τοπικό πρωτάθλημα Γκοϊάνο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι μίσους, στο οποίο μάλιστα υπάρχει πλέον τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον και στο οποίο αναμένεται να πέσουν κορμιά. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.