Σε ρυθμούς πλέι οφ στο MLB, προσεγγίζοντας το δεύτερο ματς της σειράς των Χιούστον Άστρος με τους Κλίβελαντ Ίντιανς, ενώ στην πρόταση και NHL, με τον αγώνα των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς και των Μόντρεαλ Κανέντιανς.

Χιούστον Άστρος – Κλίβελαντ Ίντιανς

Με το δεξί στα φετινά πλέι οφ οι πρωταθλητές Χιούστον Άστρος, οι οποίοι επικράτησαν εύκολα στο χθεσινό πρώτο ματς με τους Κλίβελαντ Ίντιανς 7-2, ψάχνοντας φυσικά σήμερα το 2-0, ώστε να αποκτήσουν ξεκάθαρο προβάδισμα στη μεταξύ τους σειρά.

Στο «βουναλάκι» σήμερα, ο Γκέριτ Κόουλ, ο οποίος έχει κερδίσει και στα πέντε τελευταία decisions παιχνίδια του στην κανονική περίοδο και ο οποίος είχε σε αυτά 69 strikeouts σε 46 ίνινγκς. Επιπλέον, εξαιρετική γενικότερα η χρονιά για τον 28χρονο πίτσερ, καθώς έκανε ρεκόρ καριέρας με 276 strikeouts, ενώ εντός έδρας έχει ρεκόρ 8-2. Το Κλίβελαντ θα ξεκινήσει με τον Κάρλος Καράσκο ο οποίς θα προσπαθήσει να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στην ισοφάριση και να κρατήσει σε χαμηλές πτήσεις το Χιούστον επιθετικά. Αλλά δεν έχει πάει και τόσο καλά φέτος με αντίπαλο τους Άστρος αφού έχει 1-1 ρεκόρ, με 5,40 ERA και 14 strikeouts σε 13 1/3 innings στα δυο ματς για την κανονική περίοδο.

Πίτσμπουργκ Πένγκουινς – Μόντρεαλ Κανέντιανς

Το Πίτσμπουργκ είναι και φέτος μία ομάδα με all around επιθετικές αρετές και αναμένεται να είναι μία από τις πιο παραγωγικές του πρωταθλήματος, ενώ σημείο αναφοράς η σπουδαία νίκη της, στο πρώτο φετινό ματς, με 7-6 σε βάρος των πρωταθλητών Ουάσινγκτον Κάπιταλς, στην παράταση. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πινγκουίνους, ο Κρις Λετάνγκ (φωτό), ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, με το ένα εξ αυτών το νικητήριο στην παράταση.

Στην άλλη πλευρά, στην παράταση κρίθηκε και το πρώτο ματς του Μόντρεαλ, βλέποντας τους Κανέντιανς να γνωρίζουν την ήττα με 2-3 στο εκτός έδρας ντέρμπι του Καναδά από την ομάδα του Τορόντο. Στόχος των Κανέντιανς βέβαια, να αποφύγουν την δεύτερη σερί ήττα τους, σημειώνοντας πάντως πως η ομάδα του Πίτσμπουργκ τους έχει πάρει τον αέρα στα τελευταία τους ματς, ενώ καλή παράδοση σε βάρος τους έχει και ο Εβγκένι Μάλκιν, ο οποίος είναι εξαιρετικός παίκτης, πέρα του Λετάνγκ.