Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την Σεβίλλη σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που πολύ πιθανό να την φέρει μόνη πρώτη στην κορυφή, σε περίπτωση βέβαια που στραβοπατήσει, λίγες ώρες αργότερα στο «Μεστάγια», η Μπαρτσελόνα.

Τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Σεβίλλη, μετά και το 3-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην χώρα των Βάσκων σε βάρος της Έιμπαρ, τα οποία την έφεραν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, σε συνάρτηση βέβαια με τις απώλειες βαθμών, που είχαν και έχουν το τελευταίο διάστημα η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ.

Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, οι ευκαιρίες στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Έιμπαρ, με πολύ διαφορετική όμως την εικόνα στην επανάληψη, όπου η τρομερά αποτελεσματική Σεβίλλη «καθάρισε» απρόσμενα εύκολα. Το 1-0 με την έναρξη σχεδόν του δευτέρου ημιχρόνου (47΄), με τακουνάκι του Αντρέ Σίλβα, το 2-0 με πέναλτι του Μπανέγα στο πενήντα εννέα, με τον ίδιο, σκόρερ και του 3-0, με ξερό εκτός περιοχής σουτ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους, στο ενενήντα εννέα, στο οποίο μερίδιο ευθύνης φέρει και ο γκολκίπερ Βάσλικ.

Η Σεβίλλη πάντως, φρόντισε να μετριάσει τις εντυπώσεις από το εξαιρετικό αυτό σερί, γνωρίζοντας την ήττα μεσοβδόμαδα στην Ρωσία από την Κράσνονταρ (1-2), στην 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Μία νίκη (Ρεάλ 3-0), μία ισοπαλία (Βιγιαρεάλ 0-0) και μία ήττα (Χετάφε 0-2), σε τρία ματς στη LaLiga, στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», ενώ σταθερά εκτός ο Αργεντινός στόπερ Μερκάδο, ο αριστερός μπακ – χαφ Σέρχιο Εσκουδέρο και οι Γάλλοι μέσοι Αμαντού και Γκοναλόν, χωρίς πλέον να επηρεάζουν.

Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα για την Θέλτα, το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Χετάφε και προβληματισμός στην ομάδα του Βίγκο καθώς παρέμεινε χωρίς τρίποντο για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική. Σε ρηχά νερά η Θέλτα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Χετάφε, στο οποίο πάντως βρέθηκε μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριακοστό τρίτο λεπτό, με τον Ουρουγουανό, Μάξι Γκόμες, την στιγμή που η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Το σκορ και γενικότερα η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου, αποπροσανατόλισαν εντελώς την Θέλτα στην επανάληψη, με την ομάδα του Βίγκο να πιστεύει πως θα φτάσει στο τρίποντο με «επαγγελματικό» τρόπο, με την Χετάφε όμως να ισοφαρίζει στο εβδομήντα οκτώ, βλέποντας να αποδίδεται δικαιοσύνη. Μία νίκη (Λεβάντε 2-1), μία ισοπαλία (Βαλένθια 1-1) και μία ήττα (Τζιρόνα 2-3) για την Θέλτα, σε τρία ματς στη LaLiga μακριά από το Βίγκο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σεβίλλη και δύο για την Θέλτα, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί η Σεβίλλη απέναντι στην απρόβλεπτη Θέλτα, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, έχοντας ταυτόχρονα δεδομένο πως η Θέλτα έχει σκοράρει και στα επτά φετινά της ματς στη LaLiga, ανεξάρτητα αποτελέσματος.

Πρόταση: Over 2,5 & G/G