Σπουδαίο βαθμολογικά ματς, με την ουραγό Σαν Λουί να ψάχνει ανάσες, έχοντας νέο προπονητή σήμερα στον πάγκο τον 53χρονο Μαουρίσιο Ρίφο, την στιγμή που η Αντοφαγκάστα με «διπλό», θα βρεθεί στο -2 από την κορυφή, μετά την χθεσινή βαριά ήττα της πρωτοπόρου Κατόλικα στην έδρα της Ουατσιπάτο.

Οδυνηρό, τουλάχιστον όπως προήλθε, 2-4 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ουατσιπάτο, το οποίο εδραίωσε την Σαν Λουίς στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και το οποίο αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Αργεντινό, Ντιέγκο Οσέλα.

Μπροστά στο σκορ η Σαν Λουίς στο ματς με την Ουατσιπάτο, στο δέκατο τρίτο λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Καμπαγέρο, με τον σκόρερ πάντως να ξεκινά την προσπάθεια του από θέση οφσάιντ. Ανατροπή πάντως από την Ουατσιπάτο, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (1-1 22΄, 1-2 39΄), καθώς εκμεταλλεύτηκε τόσο την αφέλεια, όσο και τα πολλά κενά στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων. Ένα πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, έφερε την ισοφάριση στο εβδομήντα δύο, με την Ουατσιπάτο όμως να φτάνει στο 2-3 και το 2-4, στο ογδοηκοστό ένατο και το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αντίστοιχα. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Σαν Λουίς, σε 12 εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Καμπαγέρο.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες πολύ σπουδαίες νίκες για την Αντοφαγκάστα, με 4-3 πρώτα στην έδρα της Κόλο Κόλο, πραγματοποιώντας μάλιστα τη μεγάλη ανατροπή, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ 1-3 και 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Κονσεπσιόν.

Ματς με πολύ ένταση και αρκετές αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων αυτό με την Κονσεπσιόν, στο οποίο πάντως η Αντοφαγκάστα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο οποίο ήταν αυτή που είχε υπομονή πιο καθαρό μυαλό, παρά τα δύο της οριζόντια δοκάρια, με το σκορ στο 0-0. Κάτι για το οποίο επιβραβεύτηκε, αφού βέβαια εκμεταλλεύτηκε και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με το πέναλτι του 23χρονου επιθετικού από την Βενεζουέλα (φωτό), Έντουάρντ Μπέλο, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες, σε 12 ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σαν Λουίς, πέντε για την Αντοφαγκάστα και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την ομάδα της Κιγιότα.

Ευάλωτη αμυντικά και με αρκετή πίεση πλέον η ουραγός Σαν Λουίς, εκτιμώντας πως δεν θα έχει προλάβει να αλλάξει τα δεδομένα, στο λίγο χρονικό διάστημα που είναι στον πάγκο ο νέος της τεχνικός. Κάτι το οποίο μπορεί να εκμεταλλευτεί η κυνική Αντοφαγκάστα, η οποία έχει πλέον ακόμα μεγαλύτερο κίνητρο, μετά την χθεσινή ήττα της πρωτοπόρου Κατόλικα.