Σε ρόλο φαβορί η Ατλέτικο Τουκουμάν φιλοξενώντας την ουραγό Λανούς, ψάχνοντας το τρίποντο, με το οποίο όχι μόνο θα ανακτήσει την 2η θέση, αλλά πολύ πιθανό να μειώσει την διαφορά της από την κορυφή, σε περίπτωση απώλειας βαθμών της Ράσινγκ, λίγες ώρες αργότερα, στη μονομαχία της με τη Μπόκα.

Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για την αήττητη στο νέο πρωτάθλημα Ατλέτικο Τουκουμάν, με πιο πρόσφατο, το προ δύο εβδομάδων 3-1 στο Σαν Χουάν σε βάρος της τοπικής Σαν Μαρτίν, καθώς η μονομαχία της προηγούμενης αγωνιστικής με την Σαν Λορέντζο αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών. Επιτυχία επίσης, η παρουσία της στο προημιτελικά του φετινού Κόπα Λιμπεταδόρες, όπου εκεί αποκλείστηκε «φυσιολογικά», με δύο ήττες (0-2, 0-4), από την κάτοχο του τροπαίου Γκρέμιο. Δύο νίκες (Κολόν 2-1, Τίγκρε 3-0) και το 2-2 με την πρωτοπόρο Ράσινγκ, όπου κατάφερε μάλιστα να σώσει τον βαθμό παρά το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Σε εντελώς διαφορετική τροχιά, περνώντας στην άλλη πλευρά, η Λανούς, η οποία μετρά πέντε συνεχόμενες ήττες, μετά και το βαρύ 1-5 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ρίβερ και η οποία παραμένει ουραγός και χωρίς νίκη στο νέο πρωτάθλημα, σε επτά συνολικά ματς (0-2-5). Ανταγωνιστική μόνο στο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Ρίβερ, στο οποίο μάλιστα προηγήθηκε στο δέκατο έβδομο λεπτό, ενώ σάκος του μποξ για τη «μεγάλη» αντίπαλο της στην επανάληψη, όπου δέχθηκε σε διάστημα είκοσι περίπου λεπτών (53΄-71΄) τέσσερα τέρματα. Μία ισοπαλία, το 2-2 με την Σαν Λορέντζο και δύο ήττες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-2), από τις Αρχεντίνος Τζούνιορς και Νιούελς, σε τρία ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 2-2 το 2009, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ατλέτικο Τουκουμάν.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «σπίτι» της η Ατλέτικο Τουκουμάν και με κίνητρο να μειώσει την απόσταση της από την κορυφή, καθώς έχει και ένα ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο Ράσινγκ, την στιγμή που η ευάλωτη αμυντικά Λανούς δε λέει να σηκώσει κεφάλι.