Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας τη Λίγκα Κίτο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 5η θέση με 18 βαθμούς, την στιγμή που η Μακαρά διατηρεί την κορυφή και το +2 από την πρωταθλήτρια Εμελέκ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, βλέποντας ακολούθως, τις νικήτριες αυτών, να διεκδικούν τον τίτλο σε διπλό τελικό. Νικήτρια της 1ης φάσης η Λίγκα Κίτο, η οποία περιμένει φυσικά στον τελικό αυτή της 2ης. Σε περίπτωση πάντως που η Λίγκα Κίτο κατακτήσει και την 2η φάση, στέφεται αυτόματα πρωταθλήτρια.

Αήττητο τριών αγωνιστικών για τη Λίγκα, η οποία μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ (0-0, 1-1) και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Κατόλικα Κίτο, μπήκε αθόρυβα στην διεκδίκηση της πρωτιάς, καθώς με νίκη στο σημερινό ματς, θα βρεθεί στο -2 από τη Μακαρά.

Καλύτερη η Λίγκα σε όλο σχεδόν το ματς απέναντι στην ακίνδυνη, στη μεταξύ τους μονομαχία, Κατόλικα Κίτο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, τόσο στο 0-0 του πρώτου ημίχρονου, όσο και μέχρι να έρθει το μοναδικό της τέρμα, στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό. Το 1-0 με την κεφαλιά του 26χρονου Ουρουγουανού επιθετικού, Ροντρίγκες, ο οποίος μάλιστα είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, ένα λεπτό πριν σκοράρει, με τη Λίγκα να εκμεταλλεύεται, χωρίς αυτό πάντως να μειώνει την επιτυχία της και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το πρώτο ημίχρονο. Τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για τη Λίγκα Κίτο, σε έξι ματς στο γήπεδο της στην 2η φάση του πρωταθλήματος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ελ Νασιονάλ, βλέποντας τη Μακαρά να αδυνατεί να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών της 2ης στον βαθμολογικό πίνακα Εμελέκ, πετώντας στα σκουπίδια την ευκαιρία να αυξήσει τη μεταξύ τους διαφορά. Κατώτερη του αναμενόμενου η Μακαρά στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ελ Νασιονάλ, στο οποίο βρέθηκε στο εικοστό τρίτο λεπτό 0-2 πίσω στο σκορ και στο οποίο κινδύνεψε να δεχθεί περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με το 1-2, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορόσο, στο πενήντα εννέα και το 2-2 με πέναλτι του Ρονάλ ντε Χεσούς, δέκα λεπτά αργότερα, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες για τη Μακαρά, σε πέντε ματς στην 2η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το «Μπελαβίστα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη Λίγκα, δύο για τη Μακαρά και πέντε ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Κίτο.

Αλλαγή δεδομένων το τελευταίο διάστημα για τη Λίγκα Κίτο, η οποία από ρυθμιστής έγινε ξαφνικά διεκδικητής της 2ης φάσης του πρωταθλήματος. Ο παράγοντας έδρα, το ισχυρό της πλέον κίνητρο αλλά και η καλή σχετικά προϊστορία της τελευταίας δεκαετία φιλοξενώντας τη Μακαρά, με κάνουν να την εμπιστευτώ.