Σε ρόλο φαβορί η Φλουμινένσε φιλοξενώντας στο επιβλητικό «Μαρακανά» την ουραγό και καταδικασμένη ουσιαστικά Παρανά, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Γκρέμιο, σε ένα ματς στο οποίο η Φλουμινένσε «πληγώθηκε» από την αντίπαλο της στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με θετικό πάντως για την ομάδα του 63χρονου Μαρσέλο Ολιβέιρα πως διατηρεί μικρή αλλά σημαντική απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη.

Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το εντός 2-0 σε βάρος της Ντεπορτίβο Κουένκα, με το οποίο προκρίθηκε εύκολα στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, καθώς είχε «καθαρίσει» ουσιαστικά, με την επικράτηση της με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς στο Εκουαδόρ. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Φλουμινένσε, σε 13 εντός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ σταθερά εκτός ο 21χρονος επιθετικός Πέδρο, χωρίς πλέον να επηρεάζει.

Στην άλλη πλευρά, 13 αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Βάσκο, με σημείο αναφοράς για την καταδικασμένη ουσιαστικά Παρανά, πως τελευταία από τις τρεις συνολικά νίκες της στο πρωτάθλημα, ήταν το εντός 1-0 στα τέλη Ιουλίου σε βάρος της Αμέρικα Μινέιρο.

Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βάσκο, με την Παρανά μπροστά στο σκορ στο ένατο μόλις λεπτό με το εκτός περιοχής σουτ του Άλεξ Σαντάνα, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να φτάνει στην ισοφάριση με το πέναλτι του Ουρουγουανού επιθετικού Μάξι Λόπες στο σαράντα πέντε. Μοιρασμένο αλλά με λιγότερες φάσεις και το δεύτερο ημίχρονο, με την Παρανά να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στο τελευταίο ημίωρο. Μία ισοπαλία και δώδεκα ήττες για την Παρανά, σε 13 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φλουμινένσε, ενώ επικράτηση με 2-1 σε αυτό του 1ου γύρου στο «Ντουριβάλ Μπρίτο» για την Παρανά.

Φαβορί η Φλουμινένσε, η οποία είναι «υποχρεωμένη» να κερδίσει το σημερινό ματς, προκειμένου να αυξήσει ακόμα περισσότερο την απόσταση της από την επικίνδυνη ζώνη. Βλέποντας το πρόγραμμα άλλωστε, το σημερινό είναι το πιο βατό ματς σε σχέση με αυτά που ακολουθούν, με το πρόγραμμα μάλιστα να είναι ζόρικο καθώς έχει και το Κόπα Σουνταμερικάνα. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό σε σχέση με τον χαμηλό «άσο», θα ποντάρω στην επικράτηση της από το πρώτο ημίχρονο.