Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής, βλέποντας την Κονσεπσιόν να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Κατόλικα, στην έδρα της οποίας μάλιστα θα δοκιμαστεί την επόμενη εβδομάδα, σε ντέρμπι τίτλου.

Κατώτερη του αναμενόμενου η Κονσεπσιόν την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι κορυφής στην έδρα της Αντοφαγκάστα και ήττα με 0-1, η οποία την έριξε στην 3η θέση και το -5 από την πρωτοπόρο Κατόλικα. Το θετικό πάντως για την Κονσεπσιόν, πως τόσο η Κατόλικα όσο και η 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Αντοφαγκάστα, είχαν το Σαββατοκύριακο απώλειες βαθμών, έχοντας φυσικά μεγάλη ευκαιρία να τις εκμεταλλευτεί.

Ματς με μεγάλη ένταση και πολλές αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων αυτό στην έδρα της Αντοφαγκάστα, στο οποίο πάντως η Κονσεπσιόν ήταν ακίνδυνη επιθετικά, καθώς έψαξε το γκολ με κάποια μακρινά σουτ στις λίγες αντεπιθέσεις της. Πολύ πιο επικίνδυνη η Αντοφαγκάστα, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο οριζόντια δοκάρια, «καθαρίζοντας» με πέναλτι στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό, καθώς εκμεταλλεύτηκε και το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Κονσεπσιόν, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός στόπερ Βίτορ.

Στην άλλη πλευρά, από νίκη σε ήττα και το αντίστροφο για τη Ντεπόρτες Ικίκε στις πέντε προηγούμενες αγωνιστικές, επικρατώντας και στα τρία ματς στο γήπεδο της (Κόλο Κόλο 2-1, Ο΄Χίγκινς 3-1, Ντεπόρτες Τεμούκο 2-1), γνωρίζοντας την ήττα μακριά από αυτό (Ουνιόν Λα Καλέρα 0-1, Άουνταξ Ιταλιάνο 1-3). Χωρίς πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο η εντός έδρας μονομαχία της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Ντεπόρτες Τεμούκο, με την Ικίκε να ανοίγει το σκορ στο οκτώ με το κοντινό βολέ του Σιέρα και την αντίπαλο της να ισοφαρίζει στο δέκατο τρίτο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ναράνιο. Ελάχιστες οι φάσεις και στην επανάληψη, με τη Ντεπόρτες Ικίκε να φτάνει τελικά στο τρίποντο από αυτογκόλ της αντιπάλου της, στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Ντεπόρτες Ικίκε, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κονσεπσιόν, μία για τη Ντεπόρτες Ικίκε και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα της Κονσεπσιόν στο γήπεδο της, αλλά και το μεγάλο της βαθμολογικό κίνητρο, καθώς με νίκη θα βρεθεί στο -2 και θα παίξει ουσιαστικά ντέρμπι τίτλου την επόμενη αγωνιστική με την πρωτοπόρο Κατόλικα.