Ένα από τα κλασικά ντέρμπι του Ρίο αυτό στο «Ενζενιάο», μάλιστα με ξεχωριστό βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η Μποταφόγκο βρίσκεται στην 12η θέση με 30 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την 17η και εντός επικίνδυνης ζώνης, Βάσκο.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για τη Μποταφόγκο, στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με σπουδαίο 4-3 στο Σαλβαντόρ σε βάρος της τοπικής Βιτόρια, ενώ επιτυχία, τηρουμένων των αναλογιών, το 2-2 ακολούθως φιλοξενώντας την Σάο Πάολο, καθώς είχε απέναντι της έναν εκ των διεκδικητών του τίτλου.

Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σάο Πάολο, με τη Μποταφόγκο πάντως πιο αποτελεσματική, με το 1-0 στο πέντε με την κοντινή προβολή του Ζεάν, το 1-1 για την αντίπαλο της στο οκτώ, ενώ το 2-1 από περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Κιέζα στο εικοστό πέμπτο λεπτό. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, ειδικά μετά το γκολ της ισοφάρισης, στο εξήντα δύο, με τη Μποταφόγκο αλλά και την Σάο Πάολο, να ψάχνουν με πείσμα, χωρίς πάντως επιτυχία, το τρίτο τους τέρμα. Ακολούθησε για τη Μποταφόγκο, το εντός 2-1 σε βάρος της Μπαΐα, για την φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα, το οποίο οδήγησε τις δύο ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί πάντως όπου αυτή του Σαλβαντόρ ήταν πιο τυχερή και αυτή που τελικά πανηγύρισε την πρόκριση. Έξι νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μποταφόγκο, σε 13 ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ισοπαλίες για την Βάσκο, με επιτυχία σίγουρα το 1-1 με την Σάντος, όχι όμως και αυτή που ακολούθησε με το ίδιο σκορ κόντρα στην Παρανά, καθώς δεν κατάφερε να φτάσει στο πρώτο της «διπλό» στο πρωτάθλημα, έχοντας απέναντι έναν καταδικασμένο ουσιαστικά αντίπαλο.

Σπουδαίες ευκαιρίες τόσο για την Παρανά όσο και για την Βάσκο, στο πρώτο ημίχρονο στη μεταξύ τους μονομαχία στο «Ντουριβάλ Μπρίτο», με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ στο ένατο μόλις λεπτό και την ομάδα του Ρίο στο 1-1 με το πέναλτι του Ουρουγουανού επιθετικού Μάξι Λόπες στο σαράντα πέντε. Μοιρασμένο ακολούθως το ματς και στην επανάληψη, αλλά με λιγότερες ευκαιρίες, με ανασταλτικό παράγοντα στην προσπάθεια της Βάσκο για το πρώτο της φετινό «διπλό», το ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Έξι ισοπαλίες και επτά ήττες για την Βάσκο, σε 13 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Λεάντρο Καστάν.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Μποταφόγκο, έξι για την Βάσκο και τρεις ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, τοπικό πρωτάθλημα Καριόκα).

Ο εντός έδρας απολογισμός της Μποταφόγκο (6-6-1), συνάρτηση του ότι η Βάσκο δεν έχει ακόμα «διπλό», δίνει, εκ πρώτης όψεως, ένα μικρό προβάδισμα στον «άσο». Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς μιλάμε για κλασικό ντέρμπι του Ρίο, όπου η Βάσκο είναι δεδομένο πως θα παίξει με το μαχαίρι στα δόντια.