Η πρώτη κόντρα ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, με την Κασίβα να θέλει να βρεθεί στον τελικό για πρώτη φορά μετά το 2013, χρονιά μάλιστα που είχε πανηγυρίσει το τρίτο και τελευταίο Λιγκ Καπ της ιστορίας της. Στόχος της Σονάν, η «παρθενική» της παρουσία σε τελικό Λιγκ Καπ.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος και στον επαναληπτικό, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Νικήτρια του Λιγκ Καπ τρεις φορές, όπως προαναφέρθηκε, η Κασίβα, με πρώτη το μακρινό 1976, τότε όμως ως Χιτάτσι, καθώς μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 80, οι ομάδες είχαν εργοστασιακές ονομασίες και ακολούθως το 1999 και το 2013. Δύσκολη η πρόκριση της στα προημιτελικά σε βάρος της 2ης κατηγορίας, Βεντφόρετ Κοφού, με δύο ισοπαλίες, βλέποντας να εκμεταλλεύεται ένα παραπάνω εκτός έδρας γκολ, με 2-2 το πρώτο ματς στο «σπίτι» της αντιπάλου της, ενώ 1-1 ο επαναληπτικός στο γήπεδο της.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το πολύτιμο 3-0 του πρωταθλήματος το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Χιροσίμα, με το οποίο επέστρεψε στις νίκες μετά από επτά ματς σε όλες τις διοργανώσεις και το οποίο γκρέμισε ταυτόχρονα την αντίπαλο της από την κορυφή. Προτεραιότητα βέβαια έχει το πρωτάθλημα και η παραμονή, καθώς βρίσκεται στο +2 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη, χωρίς αυτό πάντως να σημαίνει πως δεν θα ψάξει την συμμετοχή της στον τελικό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ημιτελικού, με επιθετικό δίδυμο λογικά τον Βραζιλιάνο, Κριστιάνο (φωτό) και τον 24χρονος Κενυάτη, Ολούνγκα.

Στον αντίποδα, πρόκριση σε βάρος της Τσερέζο Οσάκα για την Σονάν στα προημιτελικά, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 3-0 στο πρώτο ματς στο «BMW Στάντιουμ» της Χιρατσούκα. Αρκετά σοβαρή και στον επαναληπτικό, ισοφαρίζοντας δύο φορές στο 2-2 στην έδρα της Τσερέζο, σημειώνοντας πως το σκορ αυτό διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Νίκη ανάσα το Σάββατο που μας πέρασε, επικρατώντας 1-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής με την Σαγκάν Τοσού, με το τέρμα του Οκαμότο στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να της δίνει αέρα τεσσάρων βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Στόχος της, όπως προαναφέρθηκε, να βρεθεί για πρώτη φορά σε τελικό, ενώ τρεις φορές πρωταθλήτρια Ιαπωνίας, αλλά την δεκαετία του 70, στην εργοστασιακή τότε, όσο παράξενο και αν ακούγεται, λίγκα, μετέχοντας ως Φουτζίτα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ημιτελικού.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε έξι ματς (2-2-2) ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Κασίβα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά ισορροπημένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεν θα μπλέξω με σημείο, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων, κρατώντας φυσικά, επιφυλακτική στάση.