Στο «Καϊκούρ Ντίντι» της Ριζούντας το φιλικό ματς ανάμεσα στην Τουρκία και την Βοσνία, σημειώνοντας πως οι δύο ομάδες έρχονται από σημαντικές νίκες στο Nations League όπου μετέχουν στο 2ο γκρουπ.

Ήττα με 1-2 από την Ρωσία στην Τραπεζούντα, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του 2ου γκρουπ του Nations League για την Τουρκία, με την ομάδα όμως του 73χρονου Μιρσέα Λουτσέσκου να «απαντάει» με εντυπωσιακό τρόπο, πραγματοποιώντας την ανατροπή στο υπέρ της 3-2 ακολούθως σε βάρος της Σουηδίας. Πιο συγκεκριμένα, 0-2 πίσω στο σκορ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (49΄), μειώνοντας αρχικά με τον Τσαλχάνογλου στο πενήντα ένα, με το 2-2 στο ογδόντα οκτώ από τον Ακμπάμπα και το 3-2 από τον ίδιο παίκτη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο 26χρονος μέσος πάντως της Γαλατά και μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς της Στοκχόλμης, θα απουσιάσει από το σημερινό φιλικό λόγω τραυματισμού.

Στην άλλη πλευρά, δύο νίκες σε ισάριθμα ματς για την Βοσνία στον 3ο όμιλο του 2ου γκρουπ, βλέποντας την ομάδα του 49χρονου Κροάτη, Ρόμπερ Προσινέτσκι, να επικρατεί 2-1 στην πρεμιέρα στο Μπέλφαστ της Β. Ιρλανδίας, ενώ 1-0 ακολούθως στην Ζένιτσα σε βάρος της Αυστρίας, με τέρμα του Τζέκο στο εβδομήντα οκτώ. Χωρίς προβλήματα ενόψει του σημερινού φιλικού, βλέποντας στην αποστολή στην Ριζούντα όλα τα «μεγάλα» ονόματα (Βράνιες, Μπίσακτσιτς, Πιάνιτς, Μπίσκα, Σάριτς, Μπάγιτς, Τζέκο).

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το τρίτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες με γηπεδούχο την Τουρκία, η οποία ήταν νικήτρια στα δύο προηγούμενα, με 1-0 το 2007 για τα προκριματικά του Euro και 2-1 το 2009 για αυτά του Μουντιάλ.

Πολύ χαμηλή η τιμή που συνοδεύει την απρόβλεπτη Τουρκία, μιλώντας για φιλικό ματς, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος που θα έχει, όπως προαναφέρθηκε, όλα τα «μεγάλα» του ονόματα. Δεν θα μπλέξω με σημείο, επιλέγοντας ειδικό στοίχημα τερμάτων, πηγαίνοντας στο αμφίσκορο, το οποίο επιβεβαιώνει η Τουρκία για έξι συνεχόμενα ματς, επίσημα και φιλικά, ανεξάρτητα έδρας και αποτελέσματος.