Το ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Κλαουσούρα, βλέποντας την Πατριότας να παίζει τα ρέστα της, στην προσπάθεια που κάνει να «κλέψει» ένα εισιτήριο για τα πλέι οφ, την στιγμή που η Ριονέγκρο με νίκη θα εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα.

Επικράτηση με 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι, βλέποντας την Πατριότας να πανηγυρίζει το πρώτο της «διπλό» στο Κλαουσούρα, μειώνοντας ταυτόχρονα στους επτά βαθμούς την απόσταση της από την πρώτη οκτάδα.

Σημείο αναφοράς στο ματς στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι, οι προσπάθειες και των δύο γκολκίπερ να μιμηθούν τον σπουδαίο Χιγκίτα, ρισκάροντας με τρίπλες μέσα στην περιοχή τους, κάτι πάντως το οποίο δεν τους στοίχησε, παρά το γεγονός πως έπαιξαν με την φωτιά. Το 1-0 για την Πατριότας στο τρίτο μόλις λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Αργεντινού επιθετικού, Φεργκόνζι, ενώ το 2-0 με εντυπωσιακό αυτογκόλ του στόπερ της Ντεπορτίβο Κάλι, Παλομέκε, στο εξήντα τρία. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Πατριότας, σε επτά εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ρόα.

Στον αντίποδα, βαρύ 0-3 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Σάντα Φε, με την Ριονέγκρο να «υποχωρεί» στην 6η θέση, βάζοντας πλέον σε κίνδυνο την συμμετοχή της στα πλέι οφ, καθώς μειώθηκε αισθητά η απόσταση που την χωρίζει με τις ομάδες που βρίσκονται εκτός της πρώτης οκτάδας. Κατώτερη του αναμενόμενου και ευάλωτη αμυντικά η Ριονέγκρο στο πολύ κρίσιμο αυτό βαθμολογικά ματς, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο γήπεδο της στο Κλαουσούρα, με το 0-1 στο είκοσι οκτώ, το 0-2 στο εξήντα και το κερασάκι στην τούρτα για τη «μεγάλη» αντίπαλο της, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ριονέγκρο, σε επτά ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Πατριότας, τέσσερις για την Ριονέγκρο και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ιντεπεντένσια» της Τούνχα.

Αδικαιολόγητος το τίτλος του φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στην απρόβλεπτη Πατριότας, ειδικά από την στιγμή που πολύ δύσκολα θα κάνει την έκπληξη και θα προλάβει τα πλέι οφ, ειδικότερα κόντρα σε ένα σκληροτράχηλο και με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο αντίπαλο. Εκτίμηση μου, πως η Ριονέγκρο αδίκησε τον εαυτό της την προηγούμενη αγωνιστική, στο βαρύ 0-3 από την Σάντα Φε και πως μπορεί να βγάλει εγωισμό, φεύγοντας με θετικό αποτέλεσμα σήμερα από την Τούνχα.