Με ντέρμπι κορυφής ανοίγει το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ, βρίσκοντας τη Μακαρά στην 1η θέση με 24 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την σημερινή της αντίπαλο, η οποία ισοβαθμεί στην 2η θέση με την Εμελέκ.

Να σημειωθεί, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, με τις νικήτριες αυτών ακολούθως να διεκδικούν τον τίτλο σε διπλό τελικό. Νικήτρια της 1ης φάσης η Λίγκα Κίτο, η οποία περιμένει φυσικά στον τελικό αυτή της 2ης.

Δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για τη Μακαρά, βλέποντας το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Λίγκα Κίτο, να διαδέχεται το 2-2 φιλοξενώντας την Ελ Νασιονάλ, με θετικό πάντως, πως παρά τις βαθμολογικές της απώλειες, διατήρησε το +3 από τους διώκτες της. Δύο πρόσωπα για τη Μακαρά στο ματς στην έδρα της Λίγκα Κίτο, βλέποντας να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να μην αξιοποιεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, έχοντας μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, ενώ αδικαιολόγητα παθητική στην επανάληψη, με κορυφαίο τον Αργεντινό γκολκίπερ, Μπουραΐ. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μακαρά, σε επτά ματς στο «Μπελαβίστα», στην 2η φάση του πρωταθλήματος, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών για τη Ντελφίν, η οποία όχι μόνο έβγαλε ένα δύσκολο πρόγραμμα, καθώς αντιμετώπισε δύο φορές την Εμελέκ και τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, αλλά ανέβηκε αθόρυβα στον βαθμολογικό πίνακα, διεκδικώντας σήμερα και την πρωτιά. Δύο εντός έδρας νίκες σε αυτό το διάστημα, με 2-1 σε βάρος της Εμελέκ και 1-0 με τη Μπαρτσελόνα την περασμένη εβδομάδα και ισάριθμες ισοπαλίες απέναντι τους στο Γκουαγιακίλ, με 1-1 και 2-2, αντίστοιχα.

Καταπληκτική ατομική προσπάθεια από τον Τσικάισα στο έκτο μόλις λεπτό, στο ματς της περασμένης εβδομάδας με τη Μπαρτσελόνα, με το 1-0 όμως όχι από τον 26χρονο μέσο, αλλά από τον Ορντόνιες, ο οποίος προώθησε τη μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή, «κλέβοντας» το γκολ από τον συμπαίκτη του. Κυρίαρχος ακολούθως η Μπαρτσελόνα, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, χωρίς όμως να μπορεί να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρμα τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με τη Ντελφίν να προσπαθεί για το 2-0 στην κόντρα, έχοντας κορυφαίο ταυτόχρονα τον γκολκίπερ Ορτίς. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για τη Ντελφίν, σε έξι ματς στην 2η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μακαρά, μία για τη Ντελφίν και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπελαβίστα».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε αυτό το ντέρμπι κορυφής, το οποίο θα κριθεί λογικά στις λεπτομέρειες, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.