Το ντέρμπι μίσους του Γκουαγιακίλ, μάλιστα με ξεχωριστό βαθμολογικό ενδιαφέρον, βλέποντας τη Μπαρτσελόνα να ψάχνει το τρίποντο που θα την βάλει πάλι στην διεκδίκηση της πρωτιάς, την στιγμή που η Εμελέκ με νίκη θα βρεθεί στην 2η θέση και το -1 από την πρωτοπόρο Μακαρά.

Αξίζει να τονιστεί, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο φάσεις, βλέποντας τις νικήτριες αυτών ακολούθως, να διεκδικούν τον τίτλο σε διπλό τελικό. Νικήτρια της 1ης φάσης η Λίγκα Κίτο, η οποία περιμένει στον τελικό αυτή της 2ης. Απαραίτητη σημείωση πάντως, πως αν η Λίγκα κατακτήσει και την 2η φάση, θα στεφθεί αυτόματα πρωταθλήτρια.

Ήττα με 0-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Ντελφίν, με τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ χωρίς τρίποντο πλέον για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά με θετικό, πως δεν έχει χάσει την επαφή της με την κορυφή, παρά αυτό το μεγάλο αρνητικό σερί. Πίσω στο σκορ στο ματς με τη Ντελφίν στο έκτο μόλις λεπτό, με τη Μπαρτσελόνα όμως κυρίαρχο στην συνέχεια στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε, καθώς ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, κατέβασε τα ρολά. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, σε επτά εντός έδρας ματς στην 2η φάση του πρωταθλήματος, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα ο αριστερός μπακ Πινέιδα και ο επιθετικός Εστερίγια.

Στον αντίποδα, τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Εμελέκ, η οποία πήρε μόλις δύο βαθμούς στις ισάριθμες μονομαχίες της με τη Ντελφίν και την εκτός έδρας μονομαχία της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ελ Νασιονάλ. Πιο συγκεκριμένα, ήττα με 1-2 στην έδρα της Ντελφίν, ενώ δύο συνεχόμενες ισοπαλίες ακολούθως με το ίδιο σκορ (1-1). Κυρίαρχος η Εμελέκ την προηγούμενη αγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ελ Νασιονάλ, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με το ψύχραιμο πλασέ του Ορεχουέλα. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητα παθητική στην επανάληψη, πιστεύοντας πως το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου της ήταν αρκετό, με το 1-1 στο ογδόντα τρία, ενώ κινδύνεψε μάλιστα να πέσει «θύμα» ανατροπής, με «ήρωα» τον γκολκίπερ Ντρεέρ, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα απέκρουσε πέναλτι. Δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Εμελέκ, σε έξι ματς στην 2η φάση του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, επτά για την Εμελέκ και οκτώ ισοπαλίες, στις 23 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι μίσους του Γκουαγιακίλ. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και την προβληματική εικόνα και την αδυναμία ταυτόχρονα της Εμελέκ, να φτάσει σε τρίποντο μακριά από το γήπεδο της.