Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του Κλαουσούρα και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο Ριονέγκρο, με την ομώνυμη ομάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 7η θέση με 25 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την 9η «μεγάλη» σημερινή της αντίπαλο.

Πολύτιμο και ταυτόχρονα δίκαιο 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Πατριότας, το οποίο διατήρησε την Ριονέγκρο εντός της πρώτης οκτάδας και σε τροχιά φυσικά πλέι οφ. Πιο εύκολη η επικράτηση της, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, «καθαρίζοντας» με την περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Γκόμες, στο δέκατο πέμπτο λεπτό, κρατώντας ακολούθως χωρίς πρόβλημα το 1-0 μέχρι το φινάλε, κινδυνεύοντας ελάχιστα. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Ριονέγκρο, σε έξι εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 0-0 φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Κάλι, βλέποντας την Ατλέτικο Νασιονάλ να «υποχωρεί» στην 9η θέση, κινδυνεύοντας πλέον να μείνει εκτός πλέι οφ, λίγες μέρες μάλιστα μετά την πρόκριση της στον τελικό του κυπέλλου. Αυστηρό μονότερμα από την Ατλέτικο Νασιονάλ, στο ματς με τη Ντεπορτίβο Κάλι, βλέποντας όμως την ομάδα του Μεντεγίν, να πετάει στα σκουπίδια τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε. Σημείο αναφοράς επίσης, η αποβολή του δημιουργικού μέσου Λουκουμί, δύο λεπτά πριν το φινάλε, γιατί έδωσε κουτουλιά στον συμπαίκτη του Ντάιρο Μορένο (φωτό), σε διαμάχη που είχαν για το ποιος θα εκτελέσει ένα εκτός περιοχής φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα τους. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε έξι ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το «Ατανάσιο Χιραρντότ», ενώ τιμωρημένος φυσικά για σήμερα ο Λουκουμί.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ριονέγκρο, δέκα για την Ατλέτικο Νασιονάλ και πέντε ισοπαλίες, στις 19 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλμπέρτο Γκρισάλες», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί, βάσει του σετ των τιμών, η Ατλέτικο Νασιονάλ, η οποία μάλιστα θα έχει αρκετό κόσμο στο πλευρό της στο γειτονικό Ριονέγκρο. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς η σκληροτράχηλη Ριονέγκρο έχει και αυτή από την πλευρά της, μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, ενώ είναι άγνωστη επίσης η αντίδραση της Ατλέτικο Νασιονάλ μετά το σοβαρό επεισόδιο ανάμεσα σε Λουκουμί και Ντάιρο Μορένο.