Σε ρόλο φαβορί η Μιγιονάριος φιλοξενώντας την ουραγό και καταδικασμένη Λεόνες, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρήσει «ζωντανές», τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν να προλάβει τα πλέι οφ.

Επικράτηση με 1-0 την Δευτέρα στην έδρα της Ντεπορτίβο Πάστο, βλέποντας τη Μιγιονάριος να διατηρεί «ζωντανές», όπως προαναφέρθηκε, με το αποτέλεσμα αυτό, τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν να προλάβει τα πλέι οφ, αφήνοντας πίσω ταυτόχρονα τις «πληγές» που είχε σε όλα τα μέτωπα. Είχαν προηγηθεί άλλωστε, ο αποκλεισμός τόσο στην φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα από τη «μισητή» συμπολίτισσα Σάντα Φε, όσο και στα ημιτελικά του κυπέλλου από την Όνσε Κάλντας, ενώ πραγματική «μαχαιριά» και το εντός 2-3 του πρωταθλήματος από τη Λα Εκιδάδ.

Το γκολ που έκανε την διαφορά στο ματς στην έδρα της Ντεπορτίβο Πάστο, από το ψύχραιμο πλασέ του Ντελ Βάγε, έξι λεπτά πριν το φινάλε, σε μια φάση όπου ο 29χρονος επιθετικός της Μιγιονάριος έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα, η οποία είχε παραδόξως, ανέβει αρκετά ψηλά. Πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μιγιονάριος, σε επτά εντός έδρας ματς στο Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 0-1 φιλοξενώντας τη Λα Εκιδάδ, με την ουραγό και καταδικασμένη Λεόνες, με μόλις μία νίκη στο Κλαουσούρα σε 14 αγωνιστικές και «παράσημο», πως έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του κυπέλλου όπου αποκλείστηκε «φυσιολογικά» με δύο ήττες από τη «μεγάλη» Ατλέτικο Νασιονάλ (0-1, 1-3). Πίσω στο σκορ η Λεόνες στο ματς με τη Λα Εκιδάδ, στο εικοστό πέμπτο λεπτό, αδυνατώντας στην συνέχεια να πάρει τουλάχιστον μία τιμητική ισοπαλία, παρά τις φιλότιμες της προσπάθειες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Λεόνες, σε επτά ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μιγιονάριος.

Αρκετά χαμηλή η τιμή που συνοδεύει τη Μιγιονάριος, παρά το γεγονός πως έχει απέναντι την ουραγό και καταδικασμένη Λεόνες. Στόχος βέβαια για τη Μιγιονάριος πέρα των πλέι οφ και η πρώτη εντός έδρας νίκη στο Κλαουσούρα, σημειώνοντας όμως πως δε μπορείς να της δείξεις εμπιστοσύνη όταν παίζει με αρκετή πίεση και είναι πολύ ευάλωτη αμυντικά. Επιπλέον, αρκετά φιλότιμη η Λεόνες, η οποία παίζει ανοιχτά, θέλοντας να πέσει με ψηλά το κεφάλι.