Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στη LaLiga, βλέποντας την Θέλτα να θέλει να επιστρέψει στα τρίποντα και να βάλει τέλος ταυτόχρονα στο αρνητικό της σερί, την στιγμή που με νίκη η Αλαβές θα περάσει στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Θέλτα, το 1-2 στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» από την πρωτοπόρο Σεβίλλη, με το οποίο η ομάδα του Βίγκο «υποχώρησε» στην 10η θέση, παραμένοντας πλέον χωρίς τρίποντο για πέντε σερί αγωνιστικές. Προβάδισμα για την Σεβίλλη στο μεταξύ τους ματς, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, με την πλάστιγγα μάλιστα να γέρνει υπέρ της στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό, όταν απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η ταφόπλακα για την Θέλτα, τρία λεπτά αργότερα, στο δεύτερο τέρμα της Σεβίλλης, βλέποντας ακολούθως την ομάδα του Βίγκο απλά να μειώνει, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Μπουφάλ, χωρίς φυσικά κάτι περισσότερο. Μία νίκη και τρεις ισοπαλίες για την Θέλτα, σε τέσσερα ματς στη LaLiga στο Βίγκο, ενώ εκτός για σήμερα ο τιμωρημένος στόπερ Αραούχο και ο τραυματίας Ουρουγουανός επιθετικός, Μάξι Γκόμες.

Στον αντίποδα, σπουδαίο αναμφίβολα 1-0 φιλοξενώντας την Ρεάλ, σε ένα ματς, στο οποίο η Αλαβές «υπνώτισε» με το παθητικό παιχνίδι της τη «μεγάλη» αντίπαλο της και στο οποίο μάλιστα την «τιμώρησε», με την κοντινή κεφαλιά του Μανού Γκαρσία, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην 6η θέση πλέον, με 10 βαθμούς, έχοντας την ευκαιρία, όπως προαναφέρθηκε, με νίκη να περάσει στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Αλαβές, σε τέσσερα ματς στη LaLiga μακριά από το γήπεδο της, ενώ σταθερά εκτός, χωρίς πλέον να επηρεάζει, ο Βραζιλιάνος στόπερ, Ροντρίγκο Έλι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Θέλτα, μία για την Αλαβές και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία στο Βίγκο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά εύθραυστο φαβορί η Θέλτα, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι από μόνος του αρκετός για να της δείξεις εμπιστοσύνη, ειδικά από την στιγμή που δείχνει ευάλωτη αμυντικά, ειδικότερα όταν έχει απέναντι ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο και σε καλή κατάσταση, αντίπαλο. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας φυσικά, επιφυλακτική στάση. Για τους λάτρεις των στατιστικών, πέντε συνεχόμενα g/g για την Θέλτα, την στιγμή που η Αλαβές σκοράρει για έξι σερί ματς, ανεξάρτητα αποτελέσματος, ενισχύοντας ταυτόχρονα την επιλογή μου.